19 maj 2022

KRONIKI ŚWIĘTYCH - Jen Murvin Edwards, Terry Collins

Nigdy nie kupowałam sobie specjalnie komiksów do czytania. Ten rodzaj opowieści kojarzył mi się raczej z dziecięcymi publikacjami, chociaż wiem, że na całym świecie są miliony dorosłych fanów obrazkowych opowieści z dialogami. Teraz, gdy czasem w księgarniach przeglądam adaptacje Marvela czy DC Comics i widzę kolorowych superbohaterów, którzy ratują świat, mają swoje wyjątkowe moce, poznaję ich myśli zapisane w dymkach nad głową czy czytam dialogi z innymi postaciami to przyznam, że rzeczywiście taka forma przedstawienia opowieści pobudza wyobraźnię i cieszy oko. Jakiś czas temu trafiłam na boskie wydania komiksów, bo dotyczą one bohaterów Biblii. Biblia w komiksie zachwyciła mnie bardzo i swój egzemplarz trzymam dla dzieci, które uwielbiają z nami czytać książki. Odkąd skusiłam się na czytanie Pisma Świętego w takiej w formie, sama przekonałam się, że łatwo jest zapamiętać historię i w pamięci pozostają ważne wydarzenia i postaci. A gdyby w takiej formie rozpowszechniać kult katolickich świętych? Wydawnictwo Nowa Baśń przychodzi z odpowiedzią! Niedawno swoją premierę miała książka Kroniki Świętych, której celem jest dotarcie do najmłodszych czytelników z wiedzą o drodze do świętości wybranych patronów. A może właśnie dzięki tak przystępnej formie nasze pociechy zachwycą się wielkimi katolickimi Świętymi, którzy staną się ich ulubionymi superbohaterami?Superbohaterowie w komiksach zawsze mają jakieś nadprzyrodzone moce, którą czynią ich wyjątkowymi. Wykorzystują je by chronić innych, walczyć ze złem i wymierzać sprawiedliwość. Święci w swoim życiu kierowali się dobrem, miłością, pokorą - można zatem powiedzieć, że to wspaniałe postaci do wykorzystania ich w komiksie. Bóg miał dla nich niezwykły plan i misję do wypełnienia, która często wiązała się z wyrzeczeniami, zmianą życia, ciągłym nawracaniem, gorliwą modlitwą ale przede wszystkim całkowitym zaufaniem Stwórcy. Myślę, że to zawierzenie i oddanie swojego życia w ręce Pana, było ich największą "supermocą". Nie tak łatwo dziś o zaakceptowanie planów Boga względem nas, zwłaszcza jeśli to zupełnie inna wizja i pomysł na naszą osobę niż sami mieliśmy...

Kroniki Świętych to książka, która pokazuje historie dwunastu Świętych. Wśród wyróżnionych postaci w pierwszym tomie Kronik, znajdują się:
 • Święty Patryk,
 • Święty Hieronim Emiliani,
 • Święta Joanna d'Arc,
 • Święty Henryk Morse,
 • Święty Franciszek,
 • Święty Antoni z Padwy,
 • Święta Bernadeta,
 • Święty Stanisław,
 • Święta Róża,
 • Święty Dominik,
 • Święty Wincenty a Paulo,
 • Święta Klara.
Jak widać są to niezłomni bohaterowie wiary bardziej i mniej znani. Nasze pociechy oprócz znanego i uwielbianego św. Franciszka, św. Róży, św. Klary mogą poznać także historię życia np. św. Stanisława, który wykazał się ogromną odwagą, by bronić swoich wartości,  to w co - a raczej w kogo wierzy. Taka nauka w dzisiejszych czasach, gdy nawet osoby dorosłe często wolą unikać tematu wiary, jest bardzo istotna, inspirująca i pokrzepiająca. To przykład jak małymi krokami - mówiąc o tym, co bliskie naszemu sercu - możemy kroczyć drogą do świętości.Każda opowieść o Świętym rozpoczyna się tytułową kartą z podstawowymi informacjami: np. cytatem Świętego, krótkim jego opisem i notką wydawniczą na temat twórców historii. Poznamy tu nazwisko autora wstępu, scenariusza, producenta wydania oryginalnego, a także artystów rysujących ilustracje. Gdy sprawdzałam z ciekawości te nazwiska w internecie, okzało się, że większość pisarzy komiksowych pracowało lub wciąż rysuje dla takich wydawców komiksów jak Marvel Comics, DC Comics, MLJ Comics. To topowe amerykańskie wydawnictwa komiksowe, zatem jest to wyraźny sygnał o bardzo dobrym opracowaniu graficznym tej książki.Dzięki połączeniu rysunku, krótkich dialogów, pokazaniu samych konkretnych i najważniejszych wydarzeń z życia bohaterów, jest duża szansa, że dziecko wiele z tego zapamięta. Gdy czytałam mojej czteroletniej córce komiks z historią św. Róży to później zadawała mi pytanie "Mamusiu, a dlaczego Róża obcięła sobie włosy?". Cieszę się zatem, że dość istotny fakt z życia św. Róży pozostał mojej Matyldzie w pamięci. Róża chciała tym gestem podkreślić, że nie wygląd w życiu człowieka jest najważniejszy - bo piękno zewnętrzne przemija - a dbanie o piękno naszej duszy jest kwestią pierwszorzędną. To mądra i piękna lekcja dla dzieci, zwłaszcza dziewczynek, które już od najmłodszych lat zwracają uwagę na swój wygląd. My, jako rodzice, musimy trzymać rękę na pulsie, by nie popadały w swoim myśleniu w skrajności, więc uważam, że taki przykład, bazujący na katolickiej świętej jest doskonałym, by pokazać im najważniejsze wartości.


Pod koniec każdej opowieści świętego mamy natomiast skrót, podsumowanie jego drogi do świętości. Począwszy od daty narodzin po najważniejsze wydarzenia umiejscowione w czasie konkretnym rokiem. Myślę, że taka oś czasu jest pomysłowa i pomocna, bo pozwala na powtórzenie najważniejszych i najbardziej interesujących faktów z ich życia. To także wiadomość dla małego czytelnika, w jakim okresie żył dany patron.Komiksy są lubiane przez młodych czytelników ze względu na piękne, kolorowe ilustracje, ciekawe opisy, naukę przez zabawę. Czyta się je dość szybko, co na pewno też jest dodatkowym plusem dla dziecka. Są także doskonałym przykładem lektur, które mogą zapoczątkować ich pasję do czytania - od krótkich dialogów, po dłuższe teksty. Obrazki przyciągają wzrok, są zachętą, by pociechy porzuciły ulubionego tableta i przytuliły się do książki. 

W dzisiejszych czasach pełno jest wymyślonych superbohaterów o wyróżniających ich zdolnościach, nadprzyrodzonych mocach, cechach, które czynią ich wyjątkowymi. Jako mama, jestem szczególnie zadowolona z pomysłu, by życiorysy Świętych katolickich przedstawiać właśnie w takiej obrazkowej, komiksowej formie, która lepiej pozwala zrozumieć ich etapy życia, emocje, wydarzenia z jakimi przyszło im się zmierzyć, a także czytany tekst. Co najważniejsze - dziecko poznaje prawdziwe postaci, które naprawdę były na tym świecie i dzięki ich dobroci, gorliwej modlitwe, zaufaniu Bogu - doszły do świętości. 

Książka Kroniki Świętych to nie tylko ciekawa propozycja ze względu na formę przekazu, ale również na wartości, jakie mogą zostać przekazane dziecku. Pomoc bliźnim, zaufanie Bogu, odwaga, miłość do słowa Bożego, poświęcenie, pobożność, wytrwałość, determinacja - to tylko niektóre cechy Świętych, naszych katolickich "superbohaterów", których poznają dzięki tej książce mali czytelnicy. Pogłębianie wiary i wprowadzanie dziecka w tematy religii katolickiej, jak widać po tej pozycji, może być naprawdę interesujące!Warto dodać, że książka wydana jest w twardej oprawie, a papier jest naprawdę wysokiej jakości. Całość prezentuje się bardzo estetycznie. Możemy zatem zdecydować się na kolekcję tomików Kronik Świętych, bo dzięki notce od wydawcy na końcu książki wiemy, że kolejna część już wkrótce!

Książkę Kroniki Świętych objęłam patronatem medialnym.SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorzy: Jen Murvin Edwards, Terry Collins
Tytuł oryginalny: The Saints Chronicles
Tłumaczenie: Marta Ziegler
Ilość stron: 300
Oprawa: twarda
Data premiery: 04.2022
Wydawnictwo: Nowa Baśń1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.