25 kwi 2022

ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ. PAMIĄTKA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ - MEREDITH HINDS

Zbliża się maj - miesiąc nie tylko maryjny ale także od lat kojarzony z Pierwszymi Komuniami Świętymi - a więc wyjątkowym i uroczystym świętem dla dzieci, które pierwszy raz w swoim życiu Przyjmą Pana Jezusa. To wielkie przeżycie dla młodych katolików, więc rodzice i nabliżsi pragną, aby ten dzień był jak najbardziej podniosły. Rodzina i przyjaciele często zachodzą w głowę, jaki upominek będzie odpowiedni na tę okazję, często niestety zapominając o charakterze tego święta. Warto wybierać mądrze, patrząc szerzej i przyszłościowo, sięgając po prezent związany z wiarą, dzięki któremu dziecko będzie pogłębiać swoją duchowość, poszerzać wiedzę, a przy okazji będzie także wyjątkowy i oryginalny. Gdy pierwszy raz zobaczyłam książkę Święci na każdy dzień, autorstwa Meredith Hinds, z ilustracjami Isabel Muñoz, pomyślałam, że to naprawdę godna polecenia propozycja lektury, która będzie przepiękną pamiątką Pierwszej Komunii. Nie dość, że uczy dzieci wiary w świętych obcowanie w ich życiu to jeszcze codziennie ma szansę poznać innego patrona. Bardzo estetyczne wydanie, bogata treść, wyjątkowe grafiki, cudowna dodatkowa okładka nawiązująca do tego uroczystego święta stanowią idealną propozycję prezentu dla młodego katolika. 
Gdy cofam się wspomnieniami do lat szkoły podstawowej, niewiele pamiętam, by uczono mnie cokolwiek o życiorysach świętych. Dość późno w swoim życiu odkryłam ich prowadzenie, historie i książki z nimi związane, nie mówiąc o miejscach, które mogłabym odwiedzić właśnie inspirując się ich drogą. W tym roku planujemy z mężem spedzić piątą rocznicę ślubu u św. Rity w Cascii, wyjątkowej patronki, która w piękny sposób otula mnie swoją obecnością i wstawiennictwem. Myślę, że warto od najmłodszyh lat czytać swoim dzieciom historie o świętych, którzy swoimi wyborami, miłością do Jezusa i gorliwą modlitwą odmienili świat. Nie jedna taka opowieść sprawi, że dziecko zrozumie na czym polega w obecnych czasach dochodzenie do świętości i jakie cechy postępowania mogą go zainspirować, by stawać się coraz lepszymi dla siebie i swoich bliskich. 

Święci na każdy dzień to książka, która w zrozumiały i obrazowy sposób opowiada krótkie, najważniejsze historie związane z wybranymi świętymi. Jak sam tytuł podpowiada, lektura ta jest codziennikiem, a więc w każdym dniu roku poznajemy innego patrona. Ponad trzystu świętych w przepięknie wydanej pozycji, z grafikami, ilustracjami, cytatami z Pisma Świętego i modlitwami stanowi ciekawy zbiór patronów dla naszych pociech. Z zainteresowaniem mogą poznać życiorys swojego Świętego imiennika, a także odkryć, że ich życie na samym początku nie zawsze opierało się wyłącznie na dobrych wyborach. Niektórzy z nich również błądzili, przeżywali problemy dnia codziennego, rozterki serca i duszy. Bardzo ucieszyłam się, gdy w tej lekturze zobaczyłam informacje o Św. Matyldzie i św. Mikołaju - moje dzieci noszą takie imiona i na pewno będę im przybliżać historie ich patronów. Książka ta może być cudownym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Dzięki dodatkowej okładce, nie mamy wątpliwości, że pozycja ta została stworzona z myślą o tym uroczystym wydarzeniu. Jednak, jeżeli chcielibyśmy sprezentować dziecku taki podarunek na inną okazję, nie ma problemu, gdyż główna okładka nie zawiera komunijnej dedykacji, co także jest dodatkowym plusem. Możemy zatem podarować ją na przeróżne okazje: urodziny, rocznica Pierwszej Komunii Świętej, prezent pod choinkę czy na zbliżający się Dzień Dziecka. Na pierwszej stronie możemy napisać osobistą dedykację, by dziecko pamiętało, od kogo otrzymało ten wyjątkowy prezent, który (mam nadzieję!) zaszczepi w nim miłość do Świętych.

Niezwykle podoba mi się błękitny kolor, dominujący w grafikach, których autorką jest Isabel Muñoz. Kojarzy mi się to bez wątpienia z niebem, co może dawać nam takie poczucie, że właśnie tych cudownych patronów możemy się TAM kiedyś spodziewać. Choć bardzo chciałabym, by zdjęcia oddały piękno tej książki to jednak na żywo wszystko prezentuje się jeszcze piękniej!Do każdego dnia roku przypisany jest jeden patron, fragment z Pisma Świętego, krótka historia i modlitwa na zakończenie. Z notatek dowiemy się w jakim okresie żył, jakie były jego główne działania  i cechy wyróżniające jego osobę. Nie wszystkie postaci mają swoją grafikę, przy niektórych znajdziemy natomiast dodatkową ciekawostkę odnośnie trwającego procesu kanonizacyjnego (np. bł. Stanley Francis Rother czy czcigodny Sługa Boży abp. Fulton J. Sheen). Są to zatem inspirujące ciekawostki z ich życia, które pozwalają nam być na bieżąco - są to także plusy dla nas, rodziców. Myślę, że dorośli także wiele wyniosą dla siebie podczas lektury tej książki ze swoimi pociechami. Przyznam, że ja o wielu świętych, którzy znajdują się w tej książce nie miałam dotychczas pojęcia!

W książce święci na każdy dzień znajdziemy historie między innymi:
  • Św. Klary z Asyżu,
  • Św. Łukasza,
  • Św. Józefa z Kupertynu, 
  • Św. Rity z Cascii,
  • Św. Róży z Limy,
  • Bł. Marii Wincencji od Św. Doroty,
  • Św. Jana Apostoła,
  • Św. Leona I,
  • Św. Cecylii,
  • Św. Ambrożego.
Zatem, jeśli szukasz upominku dla swojego dziecka, chrześniaka lub młodego katolika, do którego niedługo udajesz się w odwiedziny, z serca polecam Ci tę pozycję! Książka ta przyczyni się do przybliżenia postaci świętych oraz ich posłannictwa, co sprawić może także, że ich zainteresowanie tymi niezwykłymi postaciami wzrośnie. I tu przypomina mi się znane chyba wszystkim przysłowie: "czym skorupka za młodu nasiąknie"... :)SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Meredith Hinds
Ilustracje: Isabel Muñoz
Okładka: twarda
Ilość stron: 400 
Data premiery: 01.04.2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

 

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.