27 lis 2021

JEZUS MÓWI DO CIEBIE - ROZWAŻANIA NA KAŻDY DZIEŃ. ŚWIADECTWA PRZEMIANY ŻYCIA - Sarah Young

Czy macie ulubiony rytuał swojego poranka? Ja bardzo staram się mieć taki czas. Uczę się zwalniać, wciąż poznaję czym dokładnie jest uważność i co może mi dać chociażby kwadrans w ciszy z własnymi myślami. Mogłabym tu trochę "ponarzekać", że przecież te poranki są różne, bo małe dzieci obok, bo obowiązki, bo trzeba odpisać na maila... ale każdy z nas ma swoje rzeczy do zrobienia i od naszego nastawienia, podejścia naprawdę zależy bardzo wiele. Mnie dużo bardziej pozytywnie rozpoczyna się dzień, gdy po śniadaniu, przy kawie zajrzę do Pisma Świętego, siedząc w kuchni przy moim kąciku modlitewnym. Czytania z dnia to podstawa choć uwielbiam także wszelkie codzienniki z boskim akcentem, które dodają mi skrzydeł, skłaniają do refleksji swoimi rozważaniami, są dopełnieniem Słowa. Nowe wydanie bestsellerowej książki Jezus mówi do ciebie Sarah Young to jeszcze ciepła propozycja od Wydawnictwa Esprit, która z pewnością będzie czytana każdego dnia w nowym roku. Lektura ta pozwala nam praktykować uważność, skupiania się jeszcze bardziej na obecności Jezusa w naszym życiu niż na swojej sytuacji, w której teraz się znajdujemy.

Sarah Young, protestantka, przez wiele lat słuchała Pana z długopisem w dłoni. Zapisywała Jego słowa, swoje przemyślenia i doszło do wniosku, że w tych notatkach temat pokoju Bożego odgrywa bardzo ważną rolę. A w rozmowach z innymi, poznając różne sytuacje z ich życia, zauważyła, że większość z nas potrzebuje balsamu w postaci Jezusowego pokoju. Dzienniki modlitewne, które miały zawsze formę monologu, zaczęły przybierać formę dialogu, opierającemu się na uważnym słuchaniu tego, co Jezus do niej mówi - co oznacza Jego Słowo, w jaki sposób Go słucha, jak prowadzi jej myśli? Sama o swoich zapiskach mówi, że "nie są one natchnione przez Pismo", wynikały więc z jej codzienności, uwagi, skupienia, szukania Jego oblicza. 

Czytając wstęp autorki tej książki, zaczęłam zastanawiać się, jak często odczuwamy, widzimy, a może nawet słyszymy znaki dane nam z Nieba? Czy w ogóle potrafimy to dostrzegać? Jak przeżywamy niezwykłe wydarzenia, które niespodziewanie dzieją się w naszym życiu? Jako osoby wierzące nie uznajemy czegoś takiego jak "przypadek", wiemy, że to Boży plan, gdy Stwórca przemawia do nas przez drugiego człowieka, posyła nam ciepły podmuch wiatru, jasny promień słońca, stokrotkę późną jesienią na trawie czy motyla, siadającego na naszej dłoni, gdy patrząc w niebo wzdychamy "Boże, daj mi jakiś znak". Uważność, wsłuchiwanie się w Boży głos to ćwiczenia duchowe, które nie tylko zbliżają nas do Pana, rozwijają z Nim osobistą relację, ale także uczą nas wdzięczności, zaufania i miłości. Tego także może uczyć nas ta książka.


Książka Jezus mówi do Ciebie jest codziennikiem, czyli posiada rozważania na każdy dzień roku. Wszystkie notatki podparte są biblijnymi cytatami. Oznacza to, że Słowo Boże odnosi się do każdej sytuacji. i tego, że "Bóg może nam pomóc bez względu na to, co dzieje się w naszym życiu". Autorka zaleca także by czytać notatki w ciszy, najlepiej z otwartą Biblią. Niech ten czas będzie przeznaczony na wsłuchiwanie się w Jego Słowo i medytację w skupieniu.


Na końcu książku znajdziemy także dwadzieścia osobistych historii czytelników, ich świadectw, przemian, ofiarowaniu całego swojego życia Jezusowi i Jego działaniu w codzienności. Są tam także doświadczenia samej autorki. Teksty są bardzo pokrzepiające, bo pokazują jak z wielkiej ciemności, beznadziei, ciężkiego życia, choroby czy uzależnień można z Bożą pomocą wyjść do Światła. Zacząć żyć od nowa, zupełnie inaczej, pięknymi wartościami, w pełnym zaufaniu Opatrzności. To bardzo inspirujące opowieści, które dają nam wiele nadziei, bo przecież każdy z nas czasem potrzebuje usłyszeć od drugiego człowieka, że z Bogiem wszystko jest możliwe, prawda?


Warto jeszcze zwrócić uwagę na opinię recenzenta teologicznego, o. prof. Tomasza M. Dąbka OSB, biblistę, teologa, z którą możemy się zapoznać zaraz na początku książki. Zaznacza, że wartości, jakie prezentuje dla nas Sarah Young, siostra protestantka, mogą być dla nas, katolików bardzo pomocne, np. nauka modlitewnego czytania Pisma Świętego. Jednak prócz tego, powinniśmy regularnie przystępować do sakramentów, wzrastać w wierze we wspólnocie Kościoła, czytać i stosować się do KKK, pamiętać i korzystać ze wszystkich skrabów Kościoła. 

Książka Jezus mówi do ciebie zmieniła życie wielu jej czytelników na całym świecie. Może będziesz następny? A może ta lektura odmieni życie komuś, komu ją zadedykujesz na pierwszej stronie?

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Sarah Young
Okładka: zintegrowana
Data premiery: 08.11.2021
Liczba stron: 512
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit


2 komentarzy

  1. Nie widziałam jej wcześniej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Św. Teresa doktor kościoła zwalczała protestantyzm w swoich czasach , my tak łatwo go przyjmujemy jakby to było coś zwykłego , a tam nawet nie ma Boga Eucharystycznego, nie ma Maryji, naszych kochanych świętych.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.