29 mar 2021

NIEDOSTĘPNY SPADEK (CZ. I SERII NOWOJORSKIE KOBIETY) - ELIZABETH CAMDEN

Perły, gorsety, nakrycia głowy, suknie - tak rzadko czytam historie osadzone w czasach, kiedy takie dodatki stanowią dla bohatera codzienność. Klimat początku XX wieku w niebanalny sposób został oddany w serii Nowojorskie kobiety. Intrygujące opowieści, w których dużo się dzieje, ciekawi bohaterzy, spiski, intrygi i oczywiście zakochanie między postaciami z różnych klas społecznych tworzą spójną, smaczną, historyczną fabułę. Pierwszy tom trylogii - Nieodstępny spadek - zapewnia czytelnikowi odrobinę humoru ale przede wszystkim emocje, nieopuszczające nas do ostatnich stron. Nic nie smakuje lepiej w kobiecej literaturze jak niewyjaśniona opowieść z romansem w tle osadzona w nowojorskich realiach. Rozwój technologii, infrastruktury, wodociągów, wynalazki zmieniające bieg historii. No właśnie - czyjej historii? Czy instalowanie pomp i zaworów umożliwiających korzystanie z wody nawet na górnych piętrach budynków mogłoby podzielić rodzinę i tym samym zmienić bieg ich losów?


Lucy Drake to ambitna telegrafistka posługująca się alfabetem Morse'a w agencji informacyjnej Associated Press. To między innymi do niej trafiają najświeższe informacje z kraju i ze świata i to ona ma przyjemność przekazywania ich dalej. Czy Lucy będzie wykorzystywać swoje pierwszeństwo w zdobywaniu tych cennych wiadomości do celów prywatnych? Sądząc po nielegalnym kabelku skrytym za doniczką kwiatka na jej biurku - jest taka szansa. Zwłaszcza, że dobrze byłoby znać plany wuja Thomasa, z którym od wielu lat byli skłóceni...

Nick, brat Lucy, zdecydowanie odziedziczył talent do majsterkowania po swoim dziadku - człowieku, który wynalazł zawór doprowadzający wodę nawet do górnych pięter budynków. Pracował zatem w wodociągach i z dumą wykonywał swój zawód. Rodzeństwo miało przede wszystkim siebie - mieszkali razem i wspierali się na tyle ile mogli. Od lat toczyli wspólnie proces sądowy ze swoimi kuzynami z Saratogi. Rodzina Drake'ów walczyła o ogromny majątek w imieniu swojego dziadka, którego wiedza i trud pracy nie został doceniony. Gdy w grę wchodzą duże pieniądze i chęć udowodnienia prawdy - historia lubi się bardzo komplikować.

W tym samym biurowcu, co AP, mieści się także siedziba Reuters'a, konkurencyjna agencja informacyjna, którą od niedawna zarządza sir Colin Beckwith. Lucy i Colin po raz pierwszy właśnie tam się poznają - telegrafistka chce poznać przyczynę opóźnień w wiadomościach dochodzących do AP. I tak zaczyna się ich znajomość pełna przygód, której losy, aż chce się śledzić dalej. Zwłaszcza, gdy każdy z nich skrywa swoje tajemnice, ma różne oczekiwania i plany względem swojej rodziny. Wysoki tytuł sir Beckwith'a może nieco pomóc Lucy w sporze z jej majętną rodziną, z którą toczyła spór od wielu lat. Jeśli dodatkowo dochodzi do tego rodzące się uczucie, ale także własny interes... ciężko się nie zaangażować. Niedostępny spadek to bardzo dobra lektura, która otwiera wspaniałą serię Nowojorskie kobiety. To była pierwsza książka spod pióra Elizabeth Camden, jaką miałam przyjemność przeczytać - i nie była również ostatnia. Dalsze losy bohaterów są mi już znane - jest to dla was informacja, że warto zaopatrzyć się we wszystkie trzy dostępne już tomy. Kolejne części to "Śmiałe przedsięwzięcie" i "Niezniszczalna nadzieja", nad którą mam przyjemność sprawować patronat medialny.

Romans bez scen erotycznych, zwroty akcji, intrygi, dociekanie prawdy i odważne kobiety, które wiedzą czego chcą.  Fikcja historyczna opisująca realistyczne problemy - rodzinne, finansowe, miłosne. Autorka w ciekawy sposób kreuje portrety bohaterów - niektóre na zasadzie kontrastów np. wysoka i niska klasa społeczna, mezalians, odmienna ideologia i postrzeganie problemu, różnice w charakterze. Polubiłam także klimat początku XX wieku, rozwijającą się dopiero technologię, barwne opisy, narrację trzecioosobową, naturalne dialogi, humorystyczne wątki. Niedostępny spadek to książka, która zachęci cię do przeczytania kolejnej części z tej serii.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Elizabeth Camden
Okładka: miękka
Ilość stron: 368
Data wydania: 09.2019
Wydawnictwo: Dreams Wydawnictwo


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.