9 mar 2021

5 JĘZYKÓW MIŁOŚCI - GARY CHAPMAN

Jestem niemal pewna, że w waszych biblioteczkach mieszkają sobie po cichu książki, które od lat czekają na swoją kolej. Nienachalnie spoglądają z półki, trzymając dla was to, co najlepsze - ciekawą historię, bohaterów, cenne porady. Przyznam, że jest u mnie sporo takich pozycji, bo jako recenzentka częściej sięgam po nowości i niestety często brakuje mi czasu na lektury, które już wcześniej znalazły się w moich zbiorach. Jedną z takich długo odkładanych książek jest 5 języków miłości Gary'ego Chapman'a. Dostaliśmy ją w prezencie ślubnym z dedykacją, którą dopiero teraz - po przeczytaniu tej lektury - rozumiem. Autorem cytatu jest Clemens Brentano i brzmi on następująco: "Jedynie miłość rozumie tajemnicę: innych obdarować i samemu przy tym stać się bogatym". Jeśli podarujemy ukochanej osobie coś, czego ona bardzo potrzebuje, aby czuć się kochana to i my sami będziemy szczęśliwi, spełnieni i wdzięczni. Warto poznać, jaki jest nasz ojczysty język miłości oraz naszego małżonka.


Niedawno odszukałam krótki wywiad dr Chapman'a z Oprah Winfrey na temat książki 5 języków miłości. Padło tam pytanie z publiczności, aby autor zdradził, jaki jest jego język miłości. Bez wahania odpowiedział, że to wyrażenie afirmatywne - czyli jego zbiornik miłości napełnia się wraz z komplementami i słowami uznania wypowiadanymi przez jego żonę w jego kierunku. Podzielił się także informacją, że jego żona z kolei bardzo lubi, gdy on ją wyręcza w różnych domowych obowiązkach. Zatem kosi trawę, zmywa naczynia, tankuje samochód - a jego żona z uśmiechem na twarzy mówi mu, że jest wspaniały. Pomyślałam sobie, że rzeczywiście ma to sens. Małżonkowie, którzy znają swój język miłości działają jakby grali zespołowo do tej samej bramki - bo przecież ich wspólnym celem jest ich wzajemne szczęście, szacunek i miłość.

Jeśli interesuje cię lektura "5 języków miłości", serdecznie zapraszam do odsłuchania/obejrzenia mojego lajfa w ramach Klubu Boskiej Książki, podczas którego opowiadałam o czym dokładniej pisze dr Chapman.

Polecam także skorzystać z notatek, które przygotowałam dla was w formie bujo:
1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.