13 lut 2021

Nie trać czasu. Prymas Wyszyński do młodych - Agnieszka Bugała

Prymas Wyszyński jest jedną z postaci, której chciałabym poświęcić w tym roku więcej czasu. Przyznam, że wcześniej nie czytałam wiele na jego temat, aż do teraz. Myślę, że wręcz wypada wiedzieć co nieco o człowieku, który nazywany jest "Prymasem Tysiąclecia" czy też "człowiekiem miłosierdzia". Swoją postawą wiele razy udowadniał, że ma wielkie serce otwarte dla każdego potrzebującego - niezależnie od wieku. Wiemy, że młodzi ludzie często nie interesują się sprawami wiary - a problemy, które ich trapią, nie konsultują z osobą duchowną. Autorka książki Nie trać czasu. Prymas Wyszyński do młodych, Agnieszka Bugała, wpadła na pomysł stworzenia takiej pozycji, w której będziemy mogli przeczytać, jak Prymas Wyszyński odpowiada na pytania młodych osób. Widać, że ufają mu i bardzo go szanują, gdyż powierzają mu czasem nie tylko radości, ale i swoje smutki, zmartwienia. A jak wiemy - tym, co nas trapi, trudniej jest nam się podzielić. Słowo pokrzepienia, które dedykuje im kard. Wyszyński zasiewa w ich sercach "ziarna Bożej miłości, a od nich zależy, czy wyrośnie z nich kwiat, kłos czy drzewo" (s. 5).

Książka jest zbiorem tekstów Prymasa, którymi odpowiada na pytania współczesnej młodzieży. Autorka, Agnieszka Bugała, pisze w krótkim wstępie, jak bardzo kard. Stefan Wyszyński cenił kontakt z dziećmi. Swego czasu młodzież pisała do niego listy, a on, jeśli tylko na kopercie był adres zwrotny, udzielał im odpowiedzi. Starał się zarażać Słowem Bożym, nadzieją, miłością. To piękne, że mieliśmy takiego duchownego, który był całym sercem dla drugiego człowieka. Książka Nie trać czasu doskonale nam o tym mówi. To, co bardzo mnie w niej ujęło to poruszanie przez młodzież takich codziennych, zwykłych spraw, czasem pytań, które po prostu ich trapią, a odpowiedzi wielkiego duchownego są pełne miłości i nadziei, wynikające z jego wiary i życiowego doświadczenia. Autorka bardzo napracowała się, aby stworzyć w tej lekturze klimat "rozmowy". Zaprosiła młodych z całej Polski na spotkanie z kard. Wyszyńskim, a oni z chęcią wysłali swoje zapytania, pokazując tym samym, jak bardzo obecne problemy nie są im obojętne.

Lektura została podzielona na rozdziały tematyczne i tak też dopasowane zostały pytania zadane przez młodzież. Są to:

  • Miłość,
  • Wartości,
  • Życie Prymasa,
  • Kościół,
  • Świat,
  • Ojczyzna,
  • Rodzina, 
  • Świadectwo,
  • Modlitwa.

Książkę wzbogacają ciekawe zdjęcia kard. Wyszyńskiego, grafiki, cytaty, wyróżnione hasła. Teksty czyta się bardzo szybko, śmiało można zaplanować tę pozycję na jeden wieczór. Niektóre z nich szczególnie zapadły mi w pamięci, np. Alicja z Głogowa Małopolskiego zapytała, które wartości w życiu człowieka powinny być najważniejsze? Kard. Wyszyński odpowiedział krótko - ale bardzo obrazowo. Tak, że tu nie potrzeba więcej opisów i umoralnień:

"W najtrudniejszych chwilach życia nie zapominajmy, że przez krzyż, doświadczenia i cierpienia zbawiamy się i doskonalimy. Oby o nas - gdziekolwiek będziemy - mówiono: "Oto człowiek". Obyśmy nie zapomnieli, że mamy być przede wszystkim ludźmi!" (s. 21).W wielu odpowiedziach kardynał Wyszyński pisze o miłości. Zwraca uwagę, że na samym końcu naszego życia najważniejsze będzie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie "Czy kochałeś?". "Na progu nieba nie będą nas pytać: co robiłeś? - tylko: jak miłowałeś? Jak miłowałeś Boga i ludzi?" (s. 31). Widać, że bardzo chce przekazać młodszemu pokoleniu najważniejszą wartość, jaką jest poszanowanie drugiego człowieka i miłość do niego. Czasem tak bardzo zatracamy się w swojej egoistycznej postawie, że umyka nam to, co stanowi fundament relacji z drugą osobą.Moim zdaniem jest to interesująca propozycja czytelnicza nie tylko dla młodych osób. Jeśli ktoś, podobnie jak ja, dopiero zaczyna poznawać myśli Prymasa Wyszyńskiego, to jest to doskonała książka "na start". Zawiera wile przesłań, które warto chociażby przemyśleć, rozważyć. Wierzę, że każdy czytelnik może z tej książki wyciągnąć dobro, które aktualnie jest mu potrzebne.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Agnieszka Bugała
Oprawa: miękka
Ilość stron:
Data wydania:

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.