25 paź 2020

WSZYSTKIE WYDANIA BIBLII, Z KTÓRYCH KORZYSTAM

Pytania, które pojawiają się najczęściej od osób, które śledzą moje działania w sieci, dotyczą wydań Pisma Świętego. Często dodaję wpisy i zdjęcia oparte na Słowie Bożym, a korzystanie z Biblii, rozważania czytań z dnia to moja codzienność. Nie ukrywam, że mam kilka przekładów, uwielbiam mieć różne wydania, każde z nich jest wyjątkowe, każdego używam. Jak osoby, które obserwują, poszukują czegoś dla siebie, dla swoich blich w prezencie interesuje was, które Pismo Święte najbardziej polecam, które jest najbardziej podręczne, jakie są parametry techniczne. Najczęściej planujecie kupić Biblię dla siebie, bo zainspirowaliście się jej czytaniem (co jest dla mnie bardzo miłe!) albo szukacie odpowiedniego wydania na prezent - czy to dla nastolatki, czy też osoby dorosłej. Zawsze odpowiadam na takie wiadomości, bo wiem, że za tym idzie wiele dobra. W końcu jest szansa, że kolejna osoba zacznie medytować Słowo Boże! Aktualizuję zatem wpis dotyczący wszystkich wyda Biblii, z których korzystam. Chciałabym, aby ten zbiorczy wpis, dzięki któremu będziecie mogli poczytać, porównać Pisma Święte na zdjęciach, był dla was pomocy. Bez względu na to jakie wydanie wybierzecie, Słowo jest Słowem i to piękne, że chcecie się w nim zaczytywać. 


BIBLIA DLA KOBIET
Edycja Świętego Pawła


Wymiary (szerokość x długość x grubość): 13x20x3,5 cm - książkowa 14x21x2,5 cm (z zamkiem)
Rozmiar czcionki: 8 pkt, pismo bezszeryfowe
Cena: 70 zł - 190 zł (zależy od wersji)
Można kupić:
- w wersji książkowej np. TUTAJ 
- zapinaną na zamek np. TUTAJBiblia dla kobiet wydana przez Edycję Świętego Pawła bardzo częśto przykuwa waszą uwagę. Podoba się wam aksamitna okładka flex, kolorystyka okładek, piękne wytłaczane kwiatki w oprawie, co sprawia, że jest naprawdę kobieca. Przyznam, że to bardzo fotogeniczne wydanie, ale wiadomo, nie o wygląd samej Biblii tutaj chodzi. Najważniejsze, co oferuje jej środek. Czym wyróżnia się i co właściwie oznacza, że jest dla kobiet? 

Tytułowa dedykacja "dla kobiet" jest odniesieniem do tekstów podkreślających dialog między Bogiem, a kobietą, które znajdują się na samym początku Biblii.  To na przykład: fragmenty homilii papieża Franciszka, List do Kobiet Jana Pawła II czy też rozważania s. Anny Marii Pudełko AP, dotyczące piękna kobiety. Wspaniale, że są one dodane do tej Biblii, bo jest w nich wiele mądrości i piękna, do których warto wracać. Poza tym Słowo jest Słowem - i nie ma w przekładzie jakichś zmian, o co często pytacie. Tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu opracowane zostało przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. Na końcu mamy wskazówki, jak czytać Biblię oraz plan lektury na 365 dni. Posiada jedną tasiemkę do zaznaczania tekstu.


Biblia dla kobiet nie ma komentarzy, ale ma za to wprowadzenia przed każdą księgą i przypisy na zakończenie każdej z ksiąg. To bardzo cenne zapiski, które na pewno pomogą lepiej zrozumieć tekst. Czcionka jest duża, czytelna. Tekst zapisany w dwóch kolumnach. Mam różne wersje tego Pisma. W kolorze fuksjowym, w wersji książkowej, turkusowe z paginatorami na zamek i bez. Ta fuksjowa szczególnie kojarzy mi się z pracą nad różnymi projektami, zaznaczone są tam wszelkie fragmenty, które pomagały mi przy pracy z tekstami. Mam do niej ogromny sentyment. Atutem wersji z zamkiem jest z kolei fakt, że mając dodatkowe notatki na karteczkach, nie będą nam one wypadać. Zamykana Biblia sprawdza się także bezpieczniej w podrózy, w torebce - chroni kartki przed zagniecieniami. 

Kartki są cienkie, wszak to papier biblijny, ale gdy zaznaczamy w niej pastelowymi zakreślaczami to nie przebija to bardzo na drugą stronę, jakby się mogło może wydawać. Na zdjęciu pokazuję wam stronę z zaznaczeniami, a pod spodem jej odwrotność: Oba warianty kolorystyczne są piękne i bardzo kobiece. Osobiście bliżej mi do błękitu, dlatego miło mi, że wersję niebieską miałam przyjemność objąć patronatem medialnym. Wersje na zamek (zarówno turkusowa jak i różowa) bez paginatorów - mają złocone brzegi kartek. Natomiast zamykane z paginacją - nie mają.
Biblia dla kobiet to jeden z najczęstszych waszych wyborów. Jest zgrabna, lekka, ma przyjazne tłumaczenie, plan czytania, dodatkowe, kobiece teksty. Plus za różne warianty - każda z was znajdzie dla siebie odpowiedni.


PISMO ŚWIĘTE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU (Z GOŁĄBKIEM)
 - oprawa twarda, format mały
Edycja Świętego Pawła

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 10,5x15,5x6,5 cm
Rozmiar czcionki: 7 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 89 zł
Można kupić:
- format mały np. TUTAJ
- format standardowy z paginatorami np. TUTAJ


O tą wersję też pytacie bardzo często, bo widzicie ją na zdjęciach przy okazji Biblie Journaling (kto jeszcze nie kojarzy, co to jest odsyłam do WPISU). Jest to Pismo Święte z gołąbkiem - bez paginatorów, w małym formacie (jest dostępne także w standardowej wielkości, innych kolorach oraz z paginatorami).


Małe wydanie jest dość grube, tekst zapisany jest w jednej kolumnie, czytelny ale czcionka jest mniejsza niż w Biblii dla Kobiet. To, co wam się podoba to różowe komentarze przy kolumnach - z tego, co się orientuje komentarze zawsze drukują się w takim odcieniu, nie był to jakiś specjalny zamysł, bardziej kobiecy, gdyż jest to wersja dla każdego). 


Jeżeli szukacie Biblii do kolorowania, zaznaczania, tworzenia notatek na marginesach to jest to bardzo dobry wybór. Dzięki różowym kolumnom z komentarzami mamy dodatkowe miejsce na zapiski czy rysunki właśnie. Mały format jest wystarczający do biblijnego pamiętnikowania, natomiast wersja standard na pewno ma tego miejsca więcej. Tekst w jednej kolumnie, na samym końcu znajdują się również mapy i dwie tasiemki do zaznaczania tekstu.

Uprzedzając pytania :) Etui na Pismo Święte widoczne na zdjęciach jest szyte na miarę przez ETUI Z WYBORU.


PISMO ŚWIĘTE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU (Z GOŁĄBKIEM)
 - oprawa twarda, format standard
Edycja Świętego Pawła

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 16x22x6,5 cm
Rozmiar czcionki: 11 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 120 zł
Można kupić:
- TUTAJ lub inne wersje wydania standard TUTAJ
- oprawy na Pismo Święte format standard TUTAJ


Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (z gołąbkiem) w formacie standard to wydanie, o które również bardzo często pytacie. To właśnie w tej Biblii robię także moje notatki, rysunki, a przy tym podkreślam ważne fragmenty. Stąd jest taka charakterystyczna, spersonalizowana i zostaje w waszej pamięci.

Odniesienia zapisane na marginesach nie są na różowym tle, tak jak ma to miejsce w formacie małym i to chyba (prócz rozmiaru) jest jedyną różnicą. Jest to dość duża i ciężka księga więc nie rozważałabym kupna, jeśli szukacie czegoś by móc mieć zawsze w drodze, czy w podróży. Natomiast jak najbardziej polecam, jeżeli chcecie przyznaczyć ją właśnie do aktywnej pracy ze Słowem - zaznaczanie, podkreślanie, zapisywanie własnych przemyśleń, rozważań, rysunków. Spokojnie znajdziecie w niej sporo miejsca na to. Tekst w jednej kolumnie, na samym końcu znajdują się również mapy i dwie tasiemki do zaznaczania tekstu.

BIBLIA TABOR
- Biblia pielgrzyma, kieszonkowa, nazywana Baby Bible Blue
Edycja Świętego Pawła

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 9,2x13,5x4 cm
Rozmiar czcionki: 6,5 pkt, pismo bezszeryfowe
Cena: 50 zł
Można kupić:
- niebieską TUTAJ,
- bordową + etui TUTAJ.Biblia Tabor to najmniejsza Biblia pielgrzyma dostępna na rynku. Waży zaledwie 300g i mieści się w każdym plecaku, torebce czy nawet kieszeni. Ma bardzo miłą w dotyku oprawę flex, występuje w dwóch wariantach kolorystycznych - urokliwy błękit i klasyczne, stonowane bordo ze złotym napisem. Ta druga opcja jest z okładką z PCV oraz dodatkowym etui chroniącym Biblię. Tą drugą wersję podarowałam mojemu tacie, aby zawsze miał w plecaku podczas pieszej pielgrzymki do Santiago de Compostela. Posiada jedną tasiemkę do oznaczania tekstu. 


Tekst zapisany jest w dwóch kolumnach, czcionka jest czytelna, ale dość mała (prawdopodobnie jej wielkość to 6,5 pkt). Dla starszych osób ta czcionka może być zbyt drobna. Dwukolorowy tekst, na marginesach są oznaczenia poszczególnych ksiąg, a na końcu każdej księgi znajdziemy przypisy, które ułatwią zrozumienie tekstu. Mamy tutaj również wstępy do każdej z ksiąg. Jest to ten sam przekład, co w przypadku Biblii dla Kobiet - nowe tłumaczenie z języków oryginalnych, tzw. Biblia Paulistów.Dzięki tej małej Baby Bible Blue - zauroczyłam się w tym kolorze oprawy. Lubię ją zabierać do plecaka i na wszelkie wyjazdy. To idealna wersja Biblii do czytania w podróży, której nie będziemy musieli dodatkowo dźwigać, bo jest bardzo lekka.


BIBLIA TYSIĄCLECIA OAZOWA
- kolor: błękit
Wydawnictwo Pallotinum

Wymiary (szerokość x długość x grubość)15,7x22,5x3,7 cm
Rozmiar czcionki: 10 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 195 zł
Można kupić:
- wszystkie dostępne kolory okładek TUTAJ,


Bardzo praktyczne, podręczne wydanie Biblii Tysiąclecia, w pięknym skórzanym futerale. Ja wybrałam pastelowy błękit, uważam, że jest bardzo kobiecy i subtelny.

"Sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel ruchu oazowego nie przypuszczał zapewne, że do historii wejdzie nie tylko wspaniała idea wakacyjnych, a dalej także stałych spotkań formacyjnych ze Słowem Bożym dla wszystkich stanów w Kościele, ale też charakterystyczny i jednocześnie bardzo wygodny format Pisma Świętego. Niech to wydanie przypomina wszystkim, że Bóg, który objawia się nam poprzez Słowo, jest Światłem i Życiem, służąc wspólnotom oazowym, a także inspirując na nowo budowanie w naszych rodzinach Bożej oazy życia i miłości".


Tekst jest w dwóch kolumnach, Psalmy wyjątkowo w jednej. Nie ma tu dużo miejsca na własne notatki, jednak zawsze możemy zaznaczać fragmenty, dopinać karteczki z cytatami czy nawet przyklejać kolorową taśmę washi. Przyznam, że pięknie też komponuje się z tym odcieniem oprawy zakładka-pompon z mojego sklepu, Niezapominajka. Przydaje się, gdyż nie ma tutaj tasiemki do zaznaczania, gdzie ostatnio skończyliśmy czytać.Jedynym, małym minusem, biorąc pod uwagę cenę tego wydania, jest moim zdaniem nieestetyczne wykończenie oprawy zintegrowanej. Mapa wydrukowana na zwykłej kartce i przyklejona nierówno zaraz na wstępie Biblii, nieco psuje efekt, jaki chciałabym mieć po wydaniu kwoty prawie dwustu złotych na wymarzoną Biblię. Tłumaczę sobie, że nie patrzę na to zbyt często tylko najbardziej interesuje mnie treść, przekład, sprawne odszukiwanie Ksiąg, czyli paginatory. Ale jeśli ktoś jest estetą, tak jak ja, no to całkiem o tym nie zapomni :)


BIBLIA PIERWSZEGO KOŚCIOŁA
- kolor: róż wenecki
Oficyna Wydawnicza Vocatio

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 15,7x22,5x3,7 cm
Rozmiar czcionki: 10 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 199,99 zł
Można kupić:
- wszystkie dostępne kolory w okładce TUTAJ


Jedyny polski przekład Biblii na podstawie najstarszych manuskryptów w przekładzie z języka greckiego (Septuaginta). "Większość polskich przekładów Starego Testamentu została zrealizowana w oparciu o teksty masoreckie, które są o tysiąc lat późniejsze niż manuskrypty, których użyto do przekładu Biblii pierwszego Kościoła. Dodatkową cechą wyróżniającą to wydanie Biblii spośród innych jest to, że teksty deuterokanoniczne wyróżnione zostały drukiem w kolorze niebieskim, a słowa Jezusa wydrukowano kolorem czerwonym".Biblię Pierwszego Kościoła sprezentowałam sobie na 30 urodziny i czuję do niej wielki sentyment. Była to pierwsza Biblia, którą kupiłam sobie do czytania. Szukałam wtedy wydania, które będzie kobiece, z ciekawym przekładem, zapinane na zamek. z paginatorami. Takie detale wręcz zachęcają do lektury.  Warto zaznaczyć, że czcionka jest tutaj dość duża, wyraźna, bardzo dobrze się czyta. Tekst jest w dwóch kolumnach, brzegi kartek są pozłacane, mamy trzy tasiemki do zaznaczania ulubionych fragmentów.  Na każdej stronie znajdują się przypisy objaśniające do tekstu, co pozwala go łatwiej zrozumieć. Ma także najgrubsze kartki z wszystkich Pism Świętych, które posiadam. Na początku mamy również kartę z dedykacją, którą możemy uzupełnić, gdy kupimy ją w prezencie dla bliskiej nam osoby. Przepiękne, ekskluzywne wydanie.Miętowa wersja kolorystyczna znalazła szczególne miejsce w moim sercu. Odkąd ją mam, to właśnie po nią najczęściej sięgam - zwłąszcza rankiem, gdy zapalam świecę i zaczytuję się w czytaniach z dnia, kiedy wszyscy domownicy jeszcze śpią. Dostaję bardzo dużo pytań, gdzie można ją zakupić, niestety w tym momencie jest niedostępna - nakład się wyprzedał. Może jeszcze gdzieś stacjonarnie można ją zakupić?


ILUSTROWANA BIBLIA PIERWSZEGO KOŚCIOŁA
- kolor: brąz
Oficyna Wydawnicza Vocatio

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 17,5x24x4,5cm
Rozmiar czcionki: 11 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 199,00 zł
Można kupić:
- wszystkie dostępne kolory w okładce TUTAJ


Ilustrowana Biblia Pierwszego Kościoła to nowe, wyjątkowe wydanie od Oficyny Wydawniczej Vocatio, które pojawiło się na rynku końcem 2021 roku. Jest nieco grubsza, większa i szersza od klasycznego wydania BPK z zamkiem. Ze wszystkich Biblii, jakie posiadam, ma największą czcionką, co szczególnie może być atutem dla osób, które mają problem z drobniejszym drukiem. Wydanie to zostało opatrzone wstępami do każdej księgi biblijnej i zawiera 492 kolorowe ilustracje, 271 tematycznych wyróżnień wersetów biblijnych, 16 kolorowych map i unikalną Panoramę dziejów cywilizacji. Dodatkowo teksty deuterokanoniczne wyróżniono kolorem granatowym. Biblia dostępna jest w 5 kolorach oprawy, posiada jedną tasiemką do zaznaczania tekstu. Papier biblijny w przeciwieństwie do BPK z zamkiem jest biały, a nie kremowy, brzegi kartek są także złocone.Idealna na prezent - dla całej rodziny, dla dziecka przystępującego do Pierwszego Komuni Świętej, dla siebie, bliskiej nam osoby. Piękna ilustracje sprawiają, że to wydanie jest naprawdę wyjątkowe. Wiecie już, że uwielbiam, gdy Biblia jest kolorowa w środku, sama próbuję swoich sił z rozważaniem Słowa za pomocą Bible journaling, dlatego patrząc na Ilustrowaną BPK mam wrażenie jakbym przeglądała uzupełnioną już Biblię takimi grafikami w stylu bijo właśnie.
Poniżej na zdjęciu wyróżnione cytaty na kolorowym tle. Jak wspomniałam wcześniej, w całej Biblii jest ich aż 271. Ilustrowana Biblia Pierwszego Kościoła jest zawsze otwarta w naszej sypialni, zrobiłam jej przytulny kącik. Myślę, że to najlepszy pomysł, by to wydanie było jak najczęściej użytkowane. Ilustracje przyciągają i oko i zachęcają, by do tej Biblii podejść i przeczytać choć jeden werset. Na końcu znadziemy mapy, panooramę dziejów cywilizacji:
PISMO ŚWIĘTE NOWEGO TESTAMENTU ŁACIŃSKO-POLSKIE
VULGATE VERSIONIS CLEMENTINAE
- Biblia w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka
3DOM

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 17x24x3cm
Rozmiar czcionki: 11 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 159,00 zł
Można kupić:
TUTAJ


Wydanie szczególnie ukochane przez osoby ceniące sobie tradycję Kościoła. "Przekład ks. Jakuba Wujka uznawany jest za jeden z najdokładniejszych i wiernych oryginałowi. Wszystko za sprawą skrupulatności duchownego, która przyczyniła się do zachowania wiernego obrazu oryginalnego tekstu Biblii. Wulgata klementyńska, jak i Biblia księdza Jakuba Wujka zostały sporządzone przed Vaticanum Secundum, który wniósł szereg zmian w sprawowaniu liturgii, a także w tłumaczeniach Pisma Świętego".


Na wyklejce, z przodu oraz z tyłu, znajdują się dwie duże ilustracje, na początku mamy kronikę rodzinną, w której wpisać można imiona, nazwiska oraz daty przyjęcia Sakramentów przez poszczególnych członków rodziny. Tekst w dwóch kolumnach - z lewej strony w j. łacińskim, z prawej w j. polskim. Kartki mają gruby papier, jak w tradycyjnych książkach, nie jest to papier biblijny. Wydanie to posiada dwie wstążki do oznaczania tekstu i oprawione zostało w bordową ekoskórę ze złotymi zdobieniami. Przyznam, że estetycznie wszystko jest bardzo dopracowane i Pismo Święte prezentuje się przepięknie.
BIBLIA PODRÓŻNA - PISMO ŚWIĘTE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU
Wydawnictwo M


Wymiary (szerokość x długość x grubość): 11,5x19x3,5 cm
Czcionka: 7 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 29,90 zł
Można kupić: np. TUTAJ


Dużym plusem tego małego wydania jest obszerne wprowadzenie w świat Biblii. Na samym początku jest sporo miejsca poświęconego na m.in. historię Izraela, jak powstawały teksty i kanon biblijny, jak czytać  Pismo Święte. Mamy tutaj również sporo ilustracji oraz mapy, do których możemy zerkać, aby lepiej wyobrazić sobie, gdzie miało miejsce dane wydarzenie z Biblii.


Jest to wydanie małe, przeznaczone również do pielgrzymowania, jednak jest znacznie większe niż Biblia Tabor. Z drugiej strony - czcionka jest nieco większa, przez co dla osób starszych może to być dodatkowym plusem. Tekst zapisany jest w dwóch kolumnach, dwukolorowy, są także dolne przypisy objaśniające oraz wstępy do każdej z ksiąg. Na marginesach znajdziemy również oznaczenia ksiąg. To wydanie jest oczywiście dla wszystkich, ale przez taką nowoczesną, młodzieżową "jeansową" okładkę można ją sprezentować nastolatkowi czy dziecku, które ma pragnienie zapoznawać się ze Słowem Bożym. Biblia ma miękką okładkę, ja na swój egzemplarz zamówię sobie szyte etui/otulacz na gumkę. Dodatkowym atutem jest także cena - za niecałe trzydzieści złotych możemy mieć podróżne, lekkie Pismo Święte w ciekawym, przyjaznym, zrozumiałym przekładzie.


***

Na koniec chciałam Wam pokazać fragment Hymnu o miłości (1 Kor 13,1-2) dla porównania wszystkich przekładów, które są w wyżej wymienionych Pismach Świętych:

Według Biblii dla kobiet, Pisma Świętego z gołąbkiem, Biblii Tabor - Edycja Świętego Pawła

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się miedzią brzęczącą lub dźwięczącymi cymbałami.
Gdybym posiadał dar prorokowania
i poznał wszystkie tajemnice i wszelką wiedzę,
i wiarę miałbym taką, że góry bym przenosił,
a miłości bym nie miał, byłbym niczym".

Według Biblii Tysiąclecia - Oazowa - Wydawnictwo Pallotinum

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał, 
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę,
i wiarę miał tak wielką, iżbym góry przenosił,
a miłości bym nie miał - byłbym niczym".

Według Biblii Pierwszego Kościoła - Oficyna Wydawnicza Vocatio

"Jeśli będę mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości nie mam, to jestem jakimś tam brązem hałasującym lub pobrzękującym kymbalonem.
Jeśli też będę miał dar prorokowania 
i poznam wszystkie tajemnice i wiedzę całą;
jeśli nawet pełną wiarę osiągnę, tak, że góry będę przestawiał,
a miłości nie mam, jestem niczym".

Według Pisma Świętego Nowego Testamentu łacińsko-polskiego w tł. ks. Jakuba Wujka - 3DOM

"Gdybym mówił językami ludzkimi i anielskimi,
a miłości bym nie miał, stałem się jak miedź brzęcząca , albo cymbał brzmiący.
I choćbym miał dar proroctwa,
i znał wszystkie tajemnice i wszelką umiejętność,
i choćbym miał wszelką wiarę, tak żebym góry przenosił, 
a miłości bym nie miał, niczym jestem".

Według Biblii podróżnej - Wydawnictwo M

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał, 
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę
i wiarę taką, iż góry bym przenosił
ale miłości bym nie miał - byłbym niczym".

***
Każde wydanie Pisma Świętego jest wyjątkowe i zasługuje na naszą uwagę. Jak już wcześniej pisałam - Słowo jest Słowem. Najważniejsze jest to, że chcemy poznawać jego treść i prawdę, jaka z niego płynie. A czy wybierzemy format mały, standardowy, okładkę różową czy też błękitną to taki dodatkowy atut, że na rynku jest wiele wydań, propozycji i każdy może znaleźć coś dla siebie. Coś, co sprawi, że chętniej będzie sięgać po Biblię, że nie będzie ona tylko wspaniałą ozdobą domowej biblioteczki. Dla jednego zachętą będzie wyjątkowe tłumaczenie, kolor oprawy, miejsce na notatki, a dla drugiego podręczny format, bo jedynym wolnym czasem, kiedy może poczytać Biblię jest podróż tramwajem do pracy. Z doświadczenia wiem, że takie piękne, spersonalizowane przez nasze notatki, podkreślenia Pismo Święte, czyta się milej i z wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że z podanych przeze mnie propozycji Biblii odnajdziecie coś dla siebie lub swoich bliskich. Jeśli chcielibyście poczytać więcej na temat tłumaczeń różnych wydań, polecam wam wpis Anny Maternowskiej-Frasunkiewicz na jej blogu Mama lingwistka po katolicku, który znajdziecie TUTAJ

Wszelkie dodatki do Biblii - zakładki, naklejki, zakreślacze, spinacze czy nawet bullet planner do notowania swoich przemyśleń po lekturze Słowa - znajdzieje w moim sklepie: BIBLEJOURNALING.PL .

Czytaj, rozważaj, medytuj Słowo Boże!16 komentarzy

 1. A co Pani sądzi o Biblii Św. Wojciecha?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co sądzi Pani o Biblii gdańskie,albo Warszawskiej. ?

   Usuń
  2. Biblia Gdańska i Warszawska to Biblie protestanckie. Nie mają ksiąg deuterokanonicznych. Biblia św. Wojciecha to Biblia Poznańska, to ich tłumaczenie. Biblii Warszawskiej nie należy mylić z Biblią Warszawsko-Praską, notabene znakomite tłumaczenie bp. Romaniuka. Obecnie wydaje ją wydawnictwo M, czyli ta mała Biblia Podróżna jest właśnie przekładem warszawsko-praskim, czego Jagoda chyba nie zaznaczyła w opisie, a to w sumie cenne info ;)

   Usuń
 2. Zdecydowanie czcionka bezszeryfowa! Mimo, że mniejsza, to o wiele bardziej czytelna niż ta w Biblii Pierwszego Kościoła (którą z tego ppwodu zwróciłam). Uważam, że w wydaniu biblii ważniejsza jest treść niż wygląd i choć jestem estetką wybiorę tę "czytelniejszą". W ogóle uważam, że takie parametry jak krój i rozmiar czcionki powinny być standardowo dostępne w opisach książek co pozwoliłoby uniknąć nieudanych zakupów. Dziękuję za recenzję, bardzo pomocna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :) i też wydaje mi się, że bezszyfrowa jest bardziej przyjazna dla oka :)

   Usuń
 3. Jakich używasz zakreślaczy do Pisma? Ja mam za sobą już wiele różnych i dalej szukam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pastelowe Stabilo :) w moim odczuciu są ok, niestety każda Biblia ma cienkie kartki i zawsze delikatnie przebija na drugiej stronie..

   Usuń
  2. Polecam zakupić zakreślacze żelowe w sztyfcie firmy Amos. Są genialne! Nie rozmazują i nie przebijają. Sa w kolorach pastelowych albo zwykłych neonowych :)

   Usuń
 4. Super ciekawy opis. Woooow. Widać miłość do Bożego Słowa 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Super 👍, tego mi brakowało, wszystko pięknie i niesamowicie precyzyjnie zebrane w jednym miejscu, dziękuję 💖💙💖

  OdpowiedzUsuń
 6. Super! Cieszę się, że tu trafiłam. Właśnie szukam odpowiedniego wydania Biblii na prezent. Dziękuję za to wyczerpujące i jakże pomocne omówienie poszczególnych wydań.

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawe jest tłumaczenie Biblii biskupa Romaniuka (wydawnictwo M) - niestety korekta nie przysiadła nad przecinkami, poza tym polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam już te wydania, muszę zaktualizować wpis koniecznie :)) dzięki za komentarz i odwiedziny bloga! :)

   Usuń
 8. Witam Panią - od dłuższego czasu szukam etui na Biblię Tabor i niczego nie mogę dostać a mam tą turkusową....może coś mi pani podpowie- bardzo mi zależy-pozdrawiam Katarzyna

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.