16 cze 2020

PIĄTA EWANGELIA. DAJ SIĘ POPROWADZIĆ SŁOWU - ABP GRZEGORZ RYŚ

Przy okazji akcji "zostań w domu i czytaj" w moje ręce wpadła najnowsza książka Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia "Piąta Ewangelia. Daj się poprowadzić Słowu". Skusiłam się na tę lekturę, ponieważ pomyślałam, że to idealny czas na zwiedzanie nowych miejsc i podróż "z domu". W tym roku ciężko będzie zrealizować wakacyjne plany, ale chociaż w taki sposób - poprzez czytanie - możemy poznawać nowe zakątki świata. Ziemia Święta to miejsce, które oczywiście chciałabym w swoim życiu zobaczyć na własne oczy. Jestem bardzo ciekawa ojczyzny Jezusa i wszystkich biblijnych miejsc, których zarys mam w swojej wyobraźni. Tymczasem, udałam się w podróż z abp. Grzegorzem Rysiem, który pokazuje nam zapis ze swojej pielgrzymki do Izraela.


Ziemia Święta nazywana jest piątą Ewangelią. Z czego to wynika? W Nowym Testamencie mamy cztery Ewangelie opisujące życie Jezusa - jego słowa i czyny. Pielgrzymowanie i poznawanie Ziemi Świętej również przyczyniają się do szerszego poznania życia naszego Zbawiciela, dlatego mówi się, że samo to miejsce tworzy własną, odrębną Ewangelię. 


Książka stanowi zapis pielgrzymki, jaką Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś odbył, podążając śladami Zbawiciela. Miejsca, które pojawiają się w scenach ewangelicznych, zostały opatrzone refleksją autora. Przede wszystkim stara się przekazać duchowe świadectwo i rozbudzić wiarę w czytelniku, ale także jest przewodnikiem, podającym wiele ciekawostek, faktów i tajemnic ojczyzny Jezusa. Nie brakuje tutaj tekstów powołujących się na Pismo Święte, homilii z ciekawym morałem oraz osobistych komentarzy abp Rysia. 

Osobiście, najbardziej w mojej pamięci utkwił fragment, w którym autor tłumaczy pouczenie zawarte w "znaku" Kany Galilejskiej. To ciekawe, ale właśnie czytając o tym w tej książce, zrozumiałam po niemalże trzech latach, kazanie wygłoszone na naszym ślubie. Ksiądz tłumaczył nam kto tak naprawdę jest Panem Młodym i co oznacza wino, które stawia na weselu i tutaj również jest o tym mowa:

"Ostatecznie, tak naprawdę to Jezus okazuje się Panem Młodym, On jest tym, który zaprasza - stąd ta uczta weselna. Jak każdy uczciwy pan młody to On stawia wino. To jest przecież funkcja pana młodego: postawić wino na weselu. (...) Jezus zmienia wtedy wino w swoją Krew, w siebie samego. I to jest ta Potrawa, której się nie przeje, choćby się ktoś starał. To jest wino, które objawia chwałę Jezusa" (s. 45).


Muszę przyznać, że książka została pięknie wydana. Mamy tu sporo ciekawych zdjęć, które pozwalają nam zdalnie odkrywać Ziemię Świętą. W połączeniu z opisem historycznym oraz nawiązaniem do Pisma Świętego, nasza wyobraźnia ma wszystko podane jak na tacy, aby rozpocząć "zwiedzanie" tych pięknych, biblijnych miejsc. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy historycznej abp Rysia. Oprócz geograficznych opisów jest tutaj wiele informacji o zabytkach, sztuce, kulturze i lokalnych tradycjach. Tereny, które opisane zostały w książce to Galilea, Judea i Jerozolima. Piąta Ewangelia zakończona jest rozważaniami biblijnej drogi krzyżowej, którą spisał kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież św. Jan Paweł II. Autor przeszedł trasę drogi krzyżowej, jaką pokonał Jezus i dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. 

Z tej książki dowiecie się między innymi kto był gospodarzem wesela w Kanie Galilejskiej? Co wydarzyło się w Kafarnaum? Jak powstała Septuaginta (grecki przekład Starego Testamentu)? Kto jest twórcą świątyni na Górze Błogosławieństw? Jakie wydarzenie uznaje się za moment odkupienia ludzkości? 


Książka Piąta Ewangelia jest sporą dawką wiedzy o Ziemi Świętej. Dzięki niej dowiedziałam się o wielu ciekawych wydarzeniach z życia Jezusa - bo przecież poruszamy się tutaj Jego śladami. Mapa załączona na samym początku jest idealnym uzupełnieniem do śledzenia Jego życia. Jeśli jesteście zainteresowani połączeniem historii, Słowa Bożego, pięknych zdjęć, anegdot, tłumaczeń, ciekawych wiadomości, a może nawet marzycie o wybraniu się do Izraela - ta lektura idealnie Was do tego przygotuje. Ciężko jest mi jednoznacznie określić gatunek tej książki. To jest takie połączenie wnikliwej biografii Jezusa z przewodnikiem turystycznym oraz historycznej perspektywy zwiedzanych miejsc. Książka zdecydowanie warta uwagi.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Abp Grzegorz Ryś
Oprawa: zintegrowana
Ilość stron: 240
Data premiery: 2020
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.