7 maj 2020

MODLITWY DO ŚWIĘTYCH ANNY I JOACHIMA - RODZICÓW MATKI BOŻEJ

"A wtedy przyszedł maj, zamieszkał w moim sercu" (i duszy). Chyba każdy z nas uwielbia ten przepiękny okres rozkwitania przyrody. Kolorowe kwiaty, zielone drzewa, radośnie śpiewające ptaki. Już pomijam, jaki mamy maj w tym roku, ostrożny i domowy. Natomiast, pamiętajmy, że wciąż jest to miesiąc maryjny, w którym szczególnie pielęgnuje się relację z Matką Bożą. Zatem, pozostajemy przy stwierdzeniu, że jest to okres pełen dobra i radości. Przygotowując się do tego miesiąca, postanowiłam cofnąć się troszkę do tyłu, właściwie do samego początku. Kogo córką jest Matka Boska? Kim byli Jej rodzice? Szukając tych informacji trafiłam na książkę/modlitewnik Modlitwy do Świętych Anny i Joachima - Rodziców Matki Bożej. Prócz wielu modlitw i nowenn, znajdziemy tam także interesujące wprowadzenie. Bezdyskusyjne jest, zważywszy chociażby na Jej święte imię, że Maryja była Umiłowana przez Boga. 


Anna i Joachim to rodzice Matki Bożej. Imię Anna w Starym Testamencie oznacza "łaska", natomiast imię Joachim znaczy "Bóg obdarza", "przygotowanie Pana". Łącząc te dwa tłumaczenia, wiemy już, że przypadki nie istnieją. Joachim był pobożnym pasterzem mieszkającym w Jeruzalem, poślubiony Annie. Oboje długo modlili się o potomstwo, jednak bezskutecznie. "Pewnego dnia, gdy Joachim pracował w polu, objawił mu się Anioł, by przepowiedzieć narodzenie dziecka". Takie samo widzenie miała Anna podczas swojej modlitwy. Tak się też stało. Anna urodziła córkę i nazwali ją Maryja, co oznacza "umiłowana przez Boga".

Kult rodziców Maryi i pamięć o nich jest sposobem na rozważanie początków naszego zbawienia. Cieszę się, że trafiłam na tą książkę, bo prócz pięknych litanii, przybliżone zostały mi postaci Anny i Joachima. Zwróciłam uwagę na informację, że to właśnie oni zachęcali Maryję do wiary, nauczyli słuchać głosu Pana i poddawać się jego woli. Dla mnie, jako rodzica, to cenna wskazówka. 


W tej książce jest informacja, że Paweł VI w reformie Kalendarza Liturgicznego ustalił ich wspólne święto na dzień 26 lipca. „Joachima i Annę wspominać należy tego samego dnia liturgicznego, aby podkreślić jedność małżeńską i wierność małżonków” (s. 10). Anna jest patronką macierzyństwa, wszystkich kobiet w stanie błogosławionym. Jest opiekunką matek i wdów, podobnie jak św. Józef uznawana jest za patronkę dobrej śmierci. Joachim jest patronem par małżeńskich, dziadków, stolarzy, garbarzy.

W modlitewniku znajdziemy wiele modlitw codziennych, np. w oczekiwaniu na dziecko, na chrzciny, dla przyszłych matek, za dzieci, za rodziców. Każdy znajdzie coś pod swoją okazję. Ciekawą modlitwą, którą możemy zaplanować w najbliższym czasie jest „Dziewięć wtorków ku czci św. Anny”. 26 lipca wypada wspomnienie św. Anny, więc jeśli pragniemy oddać Jej cześć lub prosić Pana o łaskę za jej wstawiennictwem należy rozpocząć 9 tygodni wcześniej, od pierwszego wtorku czerwca lub w ostatni wtorek maja, jeśli 26 lipca wypada we wtorek. W tym roku pierwszy raz rozpocznę rozważania tej modlitwy.


Ze względu na to, że lipiec jest miesiącem św. Anny i Joachima właśnie ten cały miesiąc wybierany jest najczęściej na codzienne rozważania oddawane ku czci i proszenie o łaskę świętych dziadków Jezusa. Można oczywiście czynić to w każdy inny miesiąc w roku. Nie ukrywam, że lipiec jest bliski mojemu sercu: pobrałam się z moim mężem 22 lipca w mojej rodzinnej parafii pod wezwaniem św. Anny! Przypadek? Nie sądzę! Moi rodzice również pobrali się w lipcu, teściowie oraz brat. To dla nas piękny miesiąc, więc z miłą chęcią poświęcę wtedy czas na dodatkowe rozważania.


Bardzo się cieszę, że trafiłam na książkę Modlitwy do Świętych Anny i Joachima - Rodziców Matki Bożej. Dzięki temu modlitewnikowi, będę mogła przeżywać wyjątkowo miesiąc lipiec, właściwie zaczynając już od pierwszego wtorku czerwca. Książeczka jest pięknie wydana, kwiecista okładka, aż prosi się o otwarcie. Przyznam, że mam szczęście w wynajdywaniu ciekawych modlitewników. Jeśli czujesz potrzebę rozważania o niezwykłym rodzicielstwie Anny i Joachima, módl się za ich wstawiennictwem o łaski dla ciebie i twoich najbliższych.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: praca zbiorowa
Przekład: Małgorzata Łętowska
Okładka: miękka, broszurowa
Liczba stron: 224
Data premiery: 12.06.2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.