8 mar 2020

SZTUKA KOBIECOŚCI - ANETA BOROWIEC, BEATA WRÓBEL

Z recenzją tej książki celowo czekałam do 8 marca, czyli do Dnia Kobiet. Chciałam w tym szczególnym dniu polecić Paniom lekturę, która będzie małym podręcznikiem o tym, jak kochać i być kochaną. Autorki Sztuki kobiecości - Aneta Borowiec i Beata Wróbel, czyli doświadczona lekarka ginekolog i seksuolog - postanowiły zapisać wszystko to, o czym boimy się rozmawiać, co sprawia nam trudności, a nie powinno. I nie - nie jest to książka wyłącznie o naszej seksualności. Jest to wspaniała, długa rozmowa o relacjach, związkach (tych toksycznych i tych udanych), zdradzie, o kobiecym cyklu i higienie, samobadaniu piersi, cyklicznych badaniach, które należy wykonywać. Poradnik z przesłaniem, poruszający wszystkie tematy, na które składa się bycie kobietą.

Zacznę od tego, że jest to pierwsza książka w formie rozmowy, którą przeczytałam w takim zapisie. Sprawia to, że poruszone przez autorki tematy - często delikatne, wstydliwe, trudne - nie wywołały na mojej twarzy jakiegoś zażenowania, czy wypieków. Nie ma tu nadęcia, zakazów i rozkazów. Tak naprawdę porad i jasno określonych zasad też tutaj nie znajdziemy. Ta wiedza jest uniwersalna i ma nas wyłącznie ukierunkować, otworzyć oczy, przypomnieć o tym, co dla kobiet jest ważne. 

W książce znajdziemy cały wachlarz tematów związanych z kobiecością. Od naszych hormonów, wyglądu zewnętrznego, wizyt u ginekologa, kontrolnych badań, emocji, do macierzyństwa, seksu, dojrzewania, przekwitania. Niby wydaje się nam, że tak wiele wiemy, jesteśmy już dojrzałymi kobietami, pewnie większość z nas już ma dzieci, więc już w ogóle znamy życie, a tu się okazuje, że nasza wiedza to jedynie kropla w morzu. 

Podobało mi się, że w Sztuce kochania wiele razy czytamy o tym, że kobiety po prostu MUSZĄ się badać i dbać o siebie. Wizyty u specjalistów oraz samobadanie to istotny element naszego życia, o czym zawsze powinnyśmy pamiętać. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na pytanie, czy jedynie 28-dniowy cykl jest zdrowym i poprawnym cyklem, czy mężczyźni dojrzewają w tym samym czasie, co kobiety, czy macierzyństwo to bułka z masłem i jak wpływa na nasz związek z partnerem i czy nasze mamy powinny nam pomagać w wychowywaniu naszych dzieci? Jaką rolę w połogu mają panowie i czy jest jakaś recepta na uniknięcie stresu? Czy pierwsza miesiączka jest symbolem dojrzałości i czy mammografia jest szkodliwa?

Wszystkie rozdziały dotyczące medycyny są bardzo ciekawe i dają nam sporą wiedzę o naszym ciele, dolegliwościach i potrzebach. Jednak rozdział dotyczący RELACJI zapamiętam najbardziej. Przypomniał mi o tym, że to rozmowa jest kluczem do udanego związku i bez dialogu nigdy nie będzie dobrze. Poczułam również ulgę, gdy przeczytałam, że to partner powinien być przy swojej kobiecie w trakcie połogu, gdy jest obolała i słaba, a nie jej mama. Związek musi przejść przez ten etap i trzeba dać mężczyźnie szansę się wykazać - troską, opiekuńczością, zaradnością. Miłością.

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się swoją kobiecością, bez wyrzutów sumienia, wątpliwości czy niepotrzebnego wstydu, sięgnij po wiedzę zapisaną w tej książce.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Aneta Borowiec, Beata Wróbel
Oprawa: miękka
Liczba stron: 448
Data premiery: 29.01.2020r.
Wydawnictwo: AGORA

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.