22 lut 2019

5/2019: A JA ŻEM JEJ POWIEDZIAŁA... - KATARZYNA NOSOWSKA

Katarzyna Nosowska to nie tylko wspaniała polska wokalistka, ale jak się okazuje, świetna obserwatorka życia. Bez wątpienia jest kobietą o wielkim dystansie do siebie i dużym poczuciu humoru. Książka jest zbiorem zapisków, przemyśleń, felietonów, które celnie poruszają problemy naszego życia codziennego. Jeżeli szukasz niezobowiązującej, lekkiej książki, w której bezpośredniość i szczerość przeplatana jest z sarkazmem i ironią, to jest to pozycja dla Ciebie.Poczynania Katarzyny Nosowskiej możemy śledzić przede wszystkim na jej Instagramie, gdzie wszystko się zaczęło. Autorka zaczęła parodiować sytuacje z życia codziennego, show biznesu, przeszłości zwłaszcza, czyli opowiada nam o swoim doświadczeniu. Nosowska jest kobietą niesamowicie wrażliwą, inteligentną, silną, zabawną i przede wszystkim normalną, równą babką. Z jej krótkich filmików na Instagramie powstała książka "A ja żem jej powiedziała...".

Książkę czyta się bardzo szybko. Tekst jest zbiorem zapisków o różnorodnej tematyce - poszczególne rozdziały nie są ze sobą powiązane, nie ma związku przyczynowo-skutkowego między nimi. Jak wiadomo, felietony cechują się dość dużą swobodą w przekazywaniu swoich myśli przez autora. Są także tekstami niedługimi z elementami groteskowymi, satyrycznymi, ale z pierwiastkiem dydaktycznym. Uczą bawiąc. Każdy tekst zawiera w sobie puentę, którą można odnieść do siebie i swojego życia. 
Książka zawiera liczne ilustracje. Każdy rozdział ma swój rysunek i krótką zapowiedź. Czytałam opinie, że dzięki ilustracjom autorka chciała, aby książka wydawała się być grubsza, ponieważ jest tam niewiele treści. Nie do końca się z tym zgodzę, felietony to krótkie teksty, a że są także ilustracje, to co w tym złego? Nie jest to praca doktorancka, książka naukowa czy poważna publikacja, tylko luźne zapiski pisane prosto, zwięźle i na temat.

Co do tematyki tekstów - nam, kobietom - nie są one obce. Każda z nas ma kompleksy, nieudane związki, wspomnienia z dzieciństwa, które wracają do nas jak migawki z filmu, uczucie zazdrości, marzenia, dziesiątki rozpoczętych diet z mocnym postanowieniem poprawy, które niestety kończyły się fiaskiem. Wszystko to opisane jest w błyskotliwy sposób, z dozą humoru i ironią. Książka dostępna jest także w postaci audiobooka, którą czyta Nosowska. Odsłuchałam kilka tekstów i przyznam, że brzmią jeszcze zabawniej niż jak samemu się czyta. 


Osobiście przepadam za takimi luźnymi tekstami z dozą humoru, są bardzo w moim stylu pisania. 
A Wy lubicie czytać felietony?

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:

Autor: Katarzyna Nosowska
Kategorie: literatura piękna polska
Data wydania: 23.05.2018
Liczba stron: 208
Rodzaj okładki: miękka
Cena detaliczna: 39.90zł
Wydawnictwo: Wielka Litera

2 komentarzy

  1. Książka nie zachęciła mnie do lektury :)

    wiktoriadrawska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.