19 lut 2020

Bezpieczne relacje - dr Henry Cloud, dr John Townsend

Nie uwierzę, jeżeli ktoś z Was powiedziałby mi, że nigdy jeszcze w swoim życiu się na nikim nie zawiódł, nikt nie zrobił mu przykrości czy po prostu - nieodpowiednio dobrał sobie "przyjaciela". Oczywiście taka wiadomość byłaby bardzo miła, bo fajnie jest usłyszeć od kogoś, że świetnie zna się na ludziach i każda relacja pięknie mu się układa. Jednak (moim zdaniem) jest to niemożliwe. Po prostu na świecie nie ma ludzi idealnych, każdy ma inny charakter, zostaliśmy inaczej wychowani, mamy wpojone inne wartości. Dość często zdarza się tak, że przyciągamy również do siebie, jak ja to nazywam - "wampirów energetycznych". Narzekających, niszczących nas od środka, sprawiających, że nasze samopoczucie stale się psuje...ale wciąż przy nich trwamy. Dlaczego? Książka "Bezpieczne relacje" została napisana po to, aby pomóc nam dobrze dobierać swoich znajomych i starać się rozpoznawać charakter człowieka. Jeśli szukasz wewnętrznego spokoju, bo nieustannie ktoś agresywnie Ci go zakłóca swoim konfliktowym charakterem, ta książka jest dla Ciebie.


"Bezpieczni ludzie to ci, dzięki którym stajemy się takimi osobami, jakimi chciałby nas widzieć Bóg". Piękne słowa, które możemy przeczytać już na początku książki, są jakby mottem całości. Mnie osobiście wiele razy zdarzyło się zbyt długo utrzymywać relacje, które odbijały się mocno na moim samopoczuciu i komforcie psychicznym. Pewnie dlatego uważam, że jeśli istnieje coś, co może pomóc mi nauczyć się oceniać, kto jest dla mnie dobry, a kto nie i dzięki temu będę mogła uniknąć błędów z przeszłości, to jak najbardziej należy z tego korzystać.

Czytając pierwszą część książki, z której dowiadujemy się, kim są niebezpieczne osoby i jakie są ich cechy, napiszę krótko, otworzyłam szeroko oczy. Znam bardzo dużo osób z cechami wymienionymi w książce np. osoby takie myślą, że panują nad swoim życiem, zamiast przyznać się do słabości, przepraszają, ale nie zmieniają swojego zachowania, czyli nie ma w nich nawrócenia, są obłudni, a nie pokorni, unikają bliskiego kontaktu, widzą w relacji tylko swoje "ja", a nie "my". 

Ciekawe jest to, że wszystkie przykłady negatywne mają swój pozytywny odpowiednik, co pozwala nam zbudować obraz człowieka pozytywnego, dobrego. Przykładowo, różnica między kłamcą bezpiecznym a niebezpiecznym jest taka, że bezpieczny przyznajde się do tego, że skłamał, widzi w tym problem i doprowadza sam do konfrontacji, wyjaśnienia, przechodząc tym samym do prawdy. Bierze na siebie wstyd, jest pokorny i nawraca się. Natomiast kłamca niebezpieczny dalej brnie w obłudnej relacji, która zbiera swoje nieprzyjazne żniwo.

Bóg stworzył bezpieczny i harmonijny świat. Wiele razy słyszeliśmy takie stwierdzenie, że to ludzie ludziom zgotowali ten los. Gdy dajesz komuś dobro, wypadałoby, aby ktoś to dobro Ci oddał poprzez swoje zachowanie, czy chociażby życzenie, aby Ci się dobrze w życiu wiodło. Jeśli będziemy dawać zło, mnożymy grzech i będzie on niestety do nas wracał. 

Czytając tę książkę miałam pewną refleksję. Mianowicie, rachunek sumienia. Gdy zapoznałam się ze wszystkimi wymienionymi przez autorów cechami niebezpiecznych ludzi, pomyślałam sobie, czy aby ja zawsze jestem tą bezpieczną, dobrą stroną w relacji? Warto najpierw uderzyć się w pierś i spojrzeć na własne zachowanie, a później dokonywać oceny, kto jest kim w naszych przyjaźniach. I dokładnie tak piszą autorzy książki - najpierw skupmy się na sobie, a później dopatrujmy się złego w drugiej osobie.

Warto pamiętać, że dobierając ludzi, którymi pragniemy się w życiu otaczać, powinniśmy używać nie tylko emocji, które bez wątpienia grają pierwsze skrzypce (niekoniecznie słusznie), ale i rozumu. "Znajdujemy się w niebezpieczeństwie, gdy ignorujemy rozum, gdy nasze serce bliża się do osób, przed którymi ostrzega nas głowa".

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Czasem przykłady opisane rzez autorów sprawiają wrażenie, że już wcześniej gdzieś to czytaliśmy. Tymczasem, są to sytuacje, które często się każdemu zdarzają i wszyscy zmagamy się z podobnymi doświadczeniami w relacjach. Zatem, jeśli kiedykolwiek dobraliście źle przyjaciela, straciliście do kogoś zaufanie, tracąc tym samym poczucie własnej wartości i co najważniejsze - chcielibyście uniknąć podobnych błędów w przyszłości - szczerze polecam przeczytanie tej pozycji. 


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: dr Henry Cloud, dr John Townsend
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 232
Data premiery: 2018

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.