5 gru 2019

23/2018: TYSIĄC OBSESJI - MARCEL WOŹNIAK, GABRIELA GARGAŚ

Czy miałeś kiedyś tak, że jedno wydarzenie, z pozoru nieistotne, jak na przykład chwilowy brak prądu w hotelowym korytarzu, zmieni Twoje życie raz na zawsze? Brzmi może absurdalnie, ale historia oraz znajomość naszych książkowych bohaterów właśnie tak się rozpoczyna. Tysiąc obsesji to pierwsza wspólna powieść dwóch autorów - Marcela Woźniaka i Gabrieli Gargaś - wydana przez Wydawnictwo Literackie. Okładka może być nieco myląca - nie jest to erotyk, bardziej obyczajówka z nutą kryminału i romansu. Pikanterii dodają oczywiście wątki zdrady, namiętności i kłamstwa. Nowi bohaterowie pojawiający się w powieści również sprawiają, że chce się tę książkę jak najszybciej przeczytać, aby odkryć prawdę. Czy wiesz może do czego może doprowadzić namiętny romans? Czy w tej historii ktoś ginie? Jeśli lubisz zaskakujące wątki oraz ukazywanie wraz z upływem czasu różnych oblicz człowieka, to ta książka może być dla Ciebie.Anika i Robert poznają się w hotelowym korytarzu, w którym na chwilę zgasło światło. Zadziałały instynkty - zapach przede wszystkim - aby zapamiętać się wzajemnie.  Ona jest asystentką, która przyjechała na szkolenie, on jest byłym piłkarzem, wchodzącym obecnie na rynek z nowym biznesem, jakim jest prowadzenie zakładów bukmacherskich.

Anika jest zaręczona z Kacprem, zawziętym informatykiem, z którym mają zaplanowany ślub za kilka miesięcy. Anika ma również syna z poprzedniego związku, Kubę, który z resztą z Kacprem ma bardzo dobry kontakt. Spędzają ze sobą dużo czasu, mają wspólne zainteresowania, są dla siebie jak ojciec i syn. Kacper jest człowiekiem na pozór uprzejmym, miłym, troskliwym lecz zaborczo zazdrosnym o narzeczoną. Ma także mroczną przeszłość, która wywołuje u niego szaleńczy obłęd w oczach. Czy Anika dobrze zna swojego przyszłego męża? Czy ona sama nie ma sobie nic do zarzucenia, a jej przeszłość jest mu znana? 

Robert jest w separacji ze swoją żoną Kingą, lecz cały czas ze sobą mieszkają i czasem miewają ze sobą zbyt bliskie stosunki, jak na taką relację. Mają jednego syna, Igora, który jest już prawie pełnoletni. Żyje swoim życiem, swoimi pasjami i relacjami. Nienawidzi swojego ojca za to, że rozstał się z mamą, ale w głębi duszy chce go poznać, rozgryźć i po prostu za nim najzwyczajniej w świecie tęskni. Pewnego dnia przeszukuje telefon Roberta i odkrywa, że poznał nową kobietę. Wie także, że jego mama, Kinga, ma bliższą relację z jego wujkiem, dla którego z resztą pracuje obecnie Robert.

Romans Aniki i Roberta przybiera tempa, a wraz z nim dzieją się różne dziwne sytuacje w ich życiu. Naszą bohaterkę odwiedza koleżanka z przeszłości, która próbuje od niej wyłudzić pieniądze, w zamian za milczenie o jej romansie z byłym piłkarzem. Robert odkrywa, że biznes, w który wchodzi nie jest do końca czystym interesem i zaczyna żałować swojej decyzji. Ale na niektóre sprawy jest już za późno i teraz musi się z tego wykaraskać. 

Jedyne, co muszę napisać, to momentami męczyła mnie forma dialogów prowadzona przez bohaterów. Mam na myśli formalne zwracanie się do siebie: Aniko, Robercie, Igorze, Kingo. W normalnych sytuacjach nikt tak do siebie nie mówi, więc dla mnie to było po prostu nienaturalne, choć zapewne poprawne.

Pomysł na duet dość ciekawy. Nie odczułam wcale, że powieść pisana jest przez dwóch różnych autorów, ponieważ styl został zachowany taki sam. Z pewnością dla autorów była to ciekawa przygoda i doświadczenie. Jak dla mnie to taki pomieszany gatunek literacki. Jak już wspominałam, znajdziemy w tej powieści coś z kryminału, romansu, a zakończenie.. no cóż przekonajcie się sami czy nieprawdopodobnie bajkowe, czy niczym z horroru.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Marcel Woźniak, Gabriela Gargaś
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 10.2019
Liczba stron: 448


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.