17 paź 2019

19/2019: NOWAKOWIE. UCHYLONE DRZWI - BARBARA SĘK

Model rodziny patchworkowej w dzisiejszych czasach nie wzbudza już większych emocji. Po rozpadzie małżeństwa okazuje się, że można ze sobą żyć utrzymując w miarę dobre stosunki, bez długoletniego sądzenia się o majątek. Tak właśnie starają się żyć Nowakowie po rozwodzie Małgorzaty i Krzysztofa. Szanują lata spędzone razem, ale też dają szansę ułożyć sobie nowe, osobne już życie u boku innych partnerów, wybaczając sobie tym samym swoje winy. Ale czy naprawdę tak jest, że po tylu latach spędzonych razem nie wracamy do starych nawyków przy nowych towarzyszach życia? Czy nie spędzamy zbyt dużo czasu ze swoją "starą" rodziną? Gdzie są granice w rodzinie patchworkowej i czy w ogóle jest o nich mowa?

Nowakowie. Uchylone drzwi to druga część opowieści o tym, jak to jest budować nową rodzinę już na legalnych warunkach, po kilkuletnim podwójnym życiu głowy rodziny. Brzmi trochę zwariowanie, ale tak właśnie autorka przedstawia kolejne losy naszych bohaterów.

Wiemy już z pierwszej części Nowakowie. Kruchy fundament (o której pisałam TUTAJ), że Krzysztof jest wziętym prawnikiem w swojej rodzinnej kancelarii. Małgorzata, jego żona, zajmowała się przez wszystkie lata prowadzeniem domu i wychowywaniem ich czwórki dzieci. Ślub wzięli nie z wielkiej, wymarzonej miłości, lecz z powodu ciąży, która była owocem ich jednej nocy po zakrapianej imprezie w dość młodym jeszcze wieku. Małżeństwo naszych bohaterów układało się zawsze dość przyzwoicie. Szanowali się wzajemnie, dbali o siebie, o dom i dzieci. Żyli w dostatku, nie odmawiając sobie przyjemności. Chemia w związku? Już dawno był jej brak. Skąd w takim razie, aż czwórka dzieci? Intrygi żony, która desperacko chciała zatrzymać przy sobie zdradzającego ją męża. 

Nadchodzi dzień, w którym Krzysztof decyduje się odejść od Małgorzaty i wziąć rozwód. Bardzo kocha swoją nową wybrankę Monikę, z którą ma (nowe) dziecko i to właśnie z nią pragnie zbudować drugie małżeństwo, nową rodzinę. Wszystko brzmi pięknie, wydawać by się mogło, że każdy jest względem siebie wyrozumiały. Natomiast, gdy w grę wchodzi majątek, spadek i pieniądze to już wszystko zaczyna komplikować relacje. Każdy chce być traktowany równo - nowa i stara rodzina Nowaka. Monika również nie ukrywa już swoich emocji i przemyśleń, nie chce żyć w cieniu, jak przez ostatnie lata, kiedy ukrywali z Krzysztofem swój romans i pokazuje swój prawdziwy, zaborczy charakter. Wyraźnie przeszkadza jej również to, ile czasu Krzysztof spędza w domu z dziećmi z pierwszego małżeństwa.

W drugiej części sagi dowiadujemy się jak Krzysztof z Moniką w ogóle się poznali. Opisana jest dokładnie ich relacja od samego początku. W jaki sposób Monika trafiła do kancelarii Nowaka i została jego asystentką i od jakiego momentu zaczęły ich łączyć inne relacje, niż tylko służbowe.

Mam wrażenie, że zbyt rozlegle natomiast autorka skupiła się na związku córki Nowaka i jej chłopaka, którzy, jak się okazuje, spodziewają się pierwszego dziecka. Strasznie dłużyło mi się, czytając ich przygotowania do ślubu, a później dzień wesela. Momentami myślałam, że trwa to całą wieczność, chociaż wyjaśniło nam to kilka zachowań. Jarka, już męża Kaśki, który skupia się wyłącznie na majątku Nowaków. Moniki, która po tej imprezie ujawnia swój problem z alkoholem. Ciekawym wątkiem też jest to, że Kaśka zawsze chciała być inna niż swoja mama, a w sumie skończyła podobnie jak ona. W młodym wieku zachodzi w ciążę i z tego powodu bierze ślub.

Co z pozostałymi członkami rodziny Nowaków?
Łukasz marzy tylko o tym, aby Monice stała się krzywda i wyżywa się na każdym członku rodziny. W głębi serca marzy o tym, aby było jak dawniej. Kuba jest jeszcze mały i nie rozumie, o co chodzi ze starą i nową rodziną. Tomek, jak zawsze walczy o swoje i też po części powiela błędy swojego ojca. Małgorzacie przyszło się zmierzyć z najgorszym wrogiem dzisiejszych czasów - z rakiem.

Prawda, że zapowiada się ciekawie? 
Mam nadzieję, że autorka napisze kolejną część Nowaków, bo wiele spraw jest niedopowiedzianych i bardzo interesują mnie dalsze losy bohaterów. Ciekawa jestem zachowania Jarka - czy wchodząc do rodziny Nowaków zacznie tylko skupiać się na dobrach materialnych? Czy Monika odpuści i zostawi Krzysztofa? Czy wyznaczy mu wyraźne granice w kontaktach ze "starą" rodziną? Jak mały Kuba poradzi sobie w tak nieuporządkowanej rodzinie? 

Pozostaje mi tylko czekać na wiadomość o kolejnej części.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorka: Barbara Sęk
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 19.06.2019
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.