28 cze 2019

11/2019: Blask nocy letniej - Beatrix Gurian

Blask nocy letniej to druga część powieści Beatrix Gurian Roziskrzone noce, chociaż nie jest to kontynuacja powieści. Bohaterką książki jest nastoletnia Kati - Niemka, fanka twórczości Szekspira, marząca o skończeniu szkoły teatralnej, zakochana skrycie w najlepszym przyjacielu. Tłumiące uczucia, wypadek z Lukiem, który zmienił jej dotychczasowe życie raz na zawsze, pozostawiając nie tylko przykre wspomnienia feralnej nocy, ale i też szpecącą bliznę na policzku zadecydowały o jej wyjeździe za granicę. Rozpoczyna więc wszystko od nowa w Los Angeles, pracując jako au pair. Z czasem zaczyna poznawać nowych znajomych, zwiedza miasto, a pewnego dnia trafia do baru o nazwie Lived, gdzie poznaje interesujące rodzeństwo, Jeffa i Lucy. Jak zmieni się jej życie dzięki tej znajomości? Czy szybko zacznie ufać nowo poznanym osobom, czy zachowa zdrowy dystans? 


Odkąd Kati poznaje Jeffa i Lucy jej życie diametralnie się zmienia i nabiera szalonego tempa. Rodzeństwo żyje w dostatku, są właścicielami popularnego, mrocznego baru z koktajlami bezalkoholowymi, są byłymi gwiazdami serialowymi, mają wiele znajomości. Związek Kati z Jeffem daje jej nie tylko wiele możliwości, ale też sprawia, że zaczyna być pewniejsza siebie. Można wręcz napisać, że los się całkowicie dla niej odmienił i teraz każdy jej plan zostaje błyskawicznie spełniony - nowa miłość, szansa na karierę w telewizji, życzliwi nowi znajomi, koniec z pracą jako opiekunka dla dzieci, informacje o jej nigdy niepoznanym ojcu nareszcie się pojawiły. Czy to nie za dużo dobrego naraz? Czy nasza nastoletnia bohaterka nie będzie za bardzo zaślepiona blaskiem tego nieprzeciętnego szczęścia?

Niespodziewanie jednak pojawia się przyjaciel z dawnych czasów, Luke. Twórca powieści graficznych, uwielbiający "dziecięce gierki w litery". Po wypadku z Kati, zrozumiał jak bardzo była mu bliska i co tak naprawdę do niej czuje. Postanawia, że musi jej to wreszcie wyznać. Sprawa się komplikuje, gdy tylko widzi jego miłość w ramionach innego mężczyzny, co gorsze, wydaje się być szczęśliwa. Jego celem jest zdobycie jak największej ilości informacji na temat Jeffa i jego siostry, ponieważ wiele faktów, jakie o sobie przedstawiają, kompletnie do siebie nie pasuje. Czy Kati tego naprawdę nie widzi? Czy tak bardzo Jeff omotał ją swoimi szarmanckimi niespodziankami i gestami? A może tak bardzo się zmieniła i teraz imponuje jej bogactwo i jego kontakty? Czy Luke odkryje w porę prawdę o Jeffie?


Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Jest kilka retrospekcji, wyjaśniających niektóre wątki, co sprawia, że historia staje się bardziej zrozumiała. Gatunek literacki określiłabym jako romans, dla mnie to także powieść dla młodzieży. Akcja rozgrywa się bardzo dynamicznie, czasem mam wrażenie, że historia jest mocno przekoloryzowana - przykładem może być pierwsza randka z Jeffem. Niemniej, fabuła zaskakuje, jest ciekawa i porusza wiele ważnych wątków, jak pierwsza miłość, przyjaźnie, kłamstwa, brak zaufania, walka o prawdę, mroczne tajemnice, zaskakujące połączenia. Zaraz, zaraz. Bar nazywa się Lived... czy czytając odwrotnie nie wychodzi przypadkiem Devil? Czy ma to jakieś znaczenie? Sprawdźcie sami, sięgając po Blask nocy letniej


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Tytuł oryginalny: Sommernachtsfunkeln
Język oryginalny: niemiecki
Tłumacz: Teperek Agata
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 12 czerwca 2019
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Jaguar

1 komentarzy

  1. Raczej jestem za "stara" na tę książkę, ale okładkę ma ładną :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.