środa, 17 października 2012

Wspieram kampanię "PIĘKNA, BO ZDROWA"..A Ty?

Odłóżmy na moment kolorowe lakiery do paznokci, błyszczące paletki cieni i działający cuda tusz do rzęs, który sprawia, że nasze spojrzenie staje się pewniejsze. Dzisiaj śmiało i bez zastanowienia spójrzmy na dobro kampanii organizowanej przez fundację Kwiat Kobiecości, która apeluje do wszystkich kobiet o poświęcenie sobie chwili uwagi. Dosłownie chwili. Badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut, a może zadecydować o każdej dalszej minucie Waszego zdrowia i życia. Warto poświęcić temu postowi swój czas i zasięgnąć głębszych informacji  na temat profilaktyki nowotworów szyjki macicy. 


Misją organizacji jest pomoc każdej kobiecie, która zmaga się z rakiem szyjki macicy (RSM) oraz tym, które mogą być nim zagrożone. Profilaktyka, edukacja, dostęp do informacji, zmiana świadomości w podejściu do zdrowia to podstawowe dążenia ambasadorek. Założycielką Ogólnopolskiej organizacji na rzecz walki z rakiem szyjki macicy "Kwiat Kobiecości" jest Pani Ida Karpińska, która wygrała walkę z tą chorobą.


Na świecie rocznie na raka szyjki macicy choruje około 500 000 kobiet, 250 000 z nich umiera. W skali globalnej jest to drugi najczęściej atakujący kobiety nowotwór, w tym 80% śmiertelnych przypadków zachorowań przypada na kraje rozwijające się. W Polsce co roku o chorobie dowiaduje się około 4000 kobiet, mniej więcej połowa przypadków prowadzi do śmierci.

CZYNNIKI RYZYKA ZACHOROWANIA NA RAKA SZYJKI MACICY:
 • przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego,
 • wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
 • wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjncyh,
 • duża liczba partnerów płciowych,
 • duża liczba porodów,
 • wieloletnie palenie papierosów,
 • niski status socjoekonomiczny.
Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową (inicjacja seksualna, kontakt ze skórą okolic intymnych partnera). Szacuje się, że rocznie zakażonych zostaje 5,5 mln osób w skali świata. Najbardziej onkogenne typy wirusa HPV, oznaczone symbolami 16 i 18, odpowiadają za około 70 % przypadków raka szyjki macicy. Kolejne trzy to HPV 45, HPV 31 oraz HPV 33. Są odpowiedzialne za około 10 % przypadków tej choroby.

SZCZEPIENIA – PROFILAKTYKA PIERWOTNA

Najskuteczniejszą formą profilaktyki pierwotnej są szczepienia. Każda aktywna seksualnie kobieta jest narażona na zakażenie, warto zatem szczepić dziewczęta, które jeszcze nie podjęły inicjacji seksualnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Pediatryczne rekomendują populacyjne szczepienia dziewcząt w wieku 11-12 lat, uznając je za wskazane również w okresie 13 – 18 lat. W podanym przedziale wiekowym organizm wykazuje najsilniejszą odpowiedź immunologiczną.
W Polsce zarejestrowano i dopuszczono do obrotu dwie szczepionki przeciwko HPV:


CYTOLOGIA - PROFILAKTYKA WTÓRNA

Szczepienie nie zwalnia z konieczności przeprowadzania regularnych badań cytologicznych, podczas których pobierane zostają komórki nabłonka szyjki macicy. Jest to proste, bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować stadia przednowotworowe oraz raka szyjki macicy. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania RSM gwarantuje bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety raz na trzy lata między 25. a 59. rokiem życia.Jak przygotować się do badania cytologicznego?
 • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
 • od ostatniego krwawienia miesięcznego powinny upłynąć co najmniej 4 dni,
 • na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
 • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
 • 24 h przed pobraniem wymazu cytologicznego zrezygnuj ze współżycia płciowego,
 • od ostatniego badania ginekologicznego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.
Cytologia powinna być wykonywana raz do roku, specjalną szczoteczką cytologiczną spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych rekomendowanych przez Unię Europejską.

PAMIĘTAJMY!
Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie.
Każda kobieta, w każdym wieku może być narażona na zachorowanie.Dziewczyny, dbajmy o siebie i o swoje zdrowie!

10 komentarzy :

 1. Akcja jest przednia i wzrusza mnie fakt zaangażowania blogerek! To niesamowite, ile kobiet jest nieświadome hpv i raka szyjki. Niestety, wielu lekarzy nie zwraca uwagi na ten fakt, a badanie cytologiczne to przecież podstawia zdrowia kobiety! Sama ile razy mam okazję to zawsze na siłę znajome, które lekarza nie odwiedzają wręcz zaciągam za gnaty! \Cudownie wiedzieć, że świadomość będzie wzrastać! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również wspieram takie akcje! To dobrze, że coraz głośniej się o nich mówi! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. cieszę się,że coraz częściej spotykam w Internecie artykuły poświęcone właśnie temu tematowi :) wielu kobietom wydaje się,że to niemożliwe iż akurat mi się to przytrafi,a jednak...
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. i dlatego właśnie byłam wczoraj sie zbadać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam iść się zbadać już jakoś miesiąć temu, bo minął rok, ale tak odkładałam, odkładałam i do tej pory nie poszłam. Zmotywowałaś mnie tym postem skutecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie akcje powinno się częściej organizować. Nasze zdrowie jest najważniejsze, najcenniejsze.
  Dziewczyny badajmy się:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Akcja świetna, ale ta nazwa... Często nie mamy wpływu na nasze zdrowie, więc jak można powiedzieć np. Piękna, bo zdrowa lub Brzydka, bo chora? :P
  Ja na to badanie wybieram się od roku, ale że inne sprawy, a raczej inny problem zdrowotny skutecznie mi w tym przeszkodził, nie dałam rady nawet poszukać miejsca, w którym wykonują to badanie profesjonalnie (szczoteczką, a nie patyczkiem). No nic, trzeba w końcu zebrać się w sobie i to sprawdzić, choć gdzieś tam w głębi czuje się lęk przed wynikiem. ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza, na pewno sama chętnie skomentuję Twoje posty.

Drogi Anonimie! Proszę podpisz się, ułatwi mi to zwracanie się do Ciebie ;-)